Ostatnie dni na wniosek o wakacje od ZUS za bieżący rok, a złożyła go połowa uprawnionych
Od 1 do 26 listopada przedsiębiorcy złożyli niecałe 900 tys. wniosków o wakacje składkowe od ZUS. To relatywnie mało, biorąc pod uwagę, że są bardzo korzystne, termin mija w sobotę, a uprawnionych jest około 1,7 mln osób. ZUS poinformował też, że wnioski płatników składek złożone przez pełnomocników będą obsługiwane z uwzględnieniem domniemania posiadania stosownego oświadczenia przez składającego.
Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chce skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, powinien złożyć wniosek do końca listopada.
Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osobę prowadzącą działalność. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca ma obowiązek opłacać za inne osoby, np. pracowników, zleceniobiorców czy współpracowników.
To bardzo korzystne rozwiązanie, bo składki objęte zwolnieniem zostaną sfinansowane z budżetu państwa i będą wliczać się do przyszłej emerytury czy renty. Jednocześnie, ulga ta stanowi pomoc de minimis, dlatego we wniosku przedsiębiorca będzie podawał informacje na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał.
Na dzień 26 listopada br. wpłynęło do ZUS 897,4 tys., a szacowana liczba, która może wpłynąć do końca miesiąca o wakacje za bieżący rok, to około 1,7 mln.
Jeśli ktoś nie złoży wniosku w listopadzie, to miesiąc wakacji za 2024 mu przepadnie, bo wnioski składane od grudnia będą dotyczyć zwolnienia za 2025 rok.
- Ustawa wprowadziła od 1 listopada 2024 r. możliwość zawnioskowania o zwolnienie z opłacenia składek za wskazany miesiąc, tzw. wakacje składkowe. Z uwagi na termin wejścia w życie tych przepisów jedynym miesiącem w 2024 r., o który może zawnioskować płatnik jest grudzień br. (wniosek należy złożyć w listopadzie br. - najpóźniej do północy 30 listopada br.). W kolejnych latach płatnik może wybrać dowolny miesiąc w ramach roku kalendarzowego - tłumaczy wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek.
Wniosek o wakacje składkowe przedsiębiorca lub jego pełnomocnik może złożyć tylko elektronicznie na PUE/eZUS - wyłącznie z konta płatnika na miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia.
Oświadczenia zawarte we wnioskach o wakacje składkowe mają potwierdzać spełnienie przez płatników składek warunków określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 17 a ust. 1 pkt 2 i 3) oraz ewentualny fakt otrzymania pomocy de minimis i jej wysokości. Oświadczeniom tym został nadany rygor odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
"ZUS przyjmuje, że złożenie wniosku RWS przez pełnomocnika jest równoznaczne z tym, że dysponuje on stosownym oświadczeniem płatnika o spełnieniu powyższych warunków. ZUS uwzględnia taką praktykę, przyjmując profesjonalny charakter działania pełnomocników/biur rachunkowych. ZUS przygotował wzór wniosku RWS, który odpowiada obowiązującym przepisom, a jego obsługa jest intuicyjna i umożliwia złożenie wniosku bezpośrednio przez płatnika składek lub jego pełnomocnika. Wnioski płatników składek złożone przez pełnomocników będą obsługiwane przez ZUS z uwzględnieniem domniemania posiadania stosownego oświadczenia przez składającego wniosek pełnomocnika" - poinformował Zakład.
To odpowiedź na pojawiające się wcześniej wątpliwości w tym zakresie.
ZUS będzie rozpatrywać wnioski automatycznie, a wszelkie informacje w tej sprawie udostępni na koncie płatnika na PUE/eZUS. Informację o tym, że na PUE/eZUS jest nowa wiadomość na ten temat, wyśle dodatkowo na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE/eZUS.
Jeśli przedsiębiorca zostanie częściowo zwolniony lub nie otrzyma ulgi, ZUS wyda w tej sprawie decyzję. Zakład przekaże ją na konto płatnika na PUE/eZUS. Od decyzji można się odwołać do sądu za pośrednictwem ZUS.
krześ