Polskie małe firmy w potrzasku. Znikają w zastraszającym tempie

Choć w Polsce nadal wiele osób decyduje się na założenie działalności gospodarczej, to z drugiej strony coraz więcej przedsiębiorców wycofuje się z prowadzenia małego biznesu. W ciągu kilkunastu tygodni 2024 r. zarejestrowano 58 tys. jednoosobowych firm, a wykreślono 46,7 tys. Eksperci wskazują, że do końca br. liczba zawieszonych działalności może wzrosnąć do 220 tys. W 2023 r. najgorzej radziły sobie małe firmy zajmujące się handlem detalicznym.

Powołując się na dane Dun & Bradstreet Poland, "Rzeczpospolita" informuje o narastających problemach małych firm. W ciągu kilku ostatnich lat liczba jednoosobowych działalności gospodarczych rosła średnio o 2,5 proc. rdr., jednak eksperci uważają, że w 2024 r. wzrost będzie "niemal trzy razy mniejszy w porównaniu do 2023 r." i stanowić będzie nieco ponad 1 proc. 

Małe firmy z problemami

W 2024 r. zarejestrowano 58 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych, a wykreślono 46,7 tys. firm, Zdaniem Tomasza Starzyka, rzecznika Dun & Bradstreet Poland, "na koniec 2024 r. liczba firm jednoosobowych ledwo przekroczy 3,7 mln".  

Reklama

Co stanowi główne źródło problemów przedsiębiorców? Błażej Socha z Katedry Zarządzania Finansami Przedsiębiorstwa Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, zauważa, że prowadzący firmy muszą mierzyć się z "wysoką presją płacową i kosztową". - Wzrastające koszty coraz trudniej odzwierciedlać w cenach usług i produktów, przy zachowaniu konkurencyjności - wyjaśnia Socha, którego słowa przytacza "Rzeczpospolita". 

Coraz więcej firm "w zawieszeniu". W tych branżach było najgorzej

Eksperci wskazują, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zawieszenie swojej działalności. - W 2023 r. zawieszono działalność 195 tys. firm jednoosobowych wobec 124 tys. w 2022 r. - podkreślił Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet Poland. - W 2023 r. każdego dnia zawieszano działalność ponad 550 firm jednoosobowych - dodał. 

W ubiegłym roku najczęściej zawieszano działalność jednoosobowych firm zajmujących się handlem detalicznym - ubyło ich 2,9 tys. Na kolejnych miejscach podium znalazły się firmy z branży transportowej i usług finansowych, których liczba spadła odpowiednio o 800 i 700.  

Narastające problemy jednoosobowych firm

Wśród problemów małych firm, które wskazują eksperci, jest wzrost składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. - Tylko od stycznia 2024 składka na duży ZUS podwyższyła się o 182 zł do ponad 1600 zł - zauważa Waldemar Rogowski, główny analityk BIK i BIG Infomonitor. 

Dodał, że w ciągu ostatniej dekady składka na duży ZUS i składka zdrowotna wzrosły odpowiednio o 97 i 143 proc

A przecież to nie wszystkie "dodatkowe" koszty, z których wzrostem muszą się mierzyć przedsiębiorcy. - Koniunktura gospodarcza nie sprzyja biznesowi. Szczególnie cierpi branża gastronomiczna i usługowa - dodaje Rogowski w rozmowie z "Rzeczpospolitą". 

Z kolei Marcin Wojewódka z Pracodawców RP podkreśla, że negatywne trendy mogą się odwrócić, a do wskaźników "należy podchodzić w pewną ostrożnością". Jego zdaniem o sile gospodarki świadczy to, "jak sobie radzą na rynku te podmioty, które działają już przez dłuższe okresy".

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »
Przejdź na