Rejestracja podatników zwolnionych z opodatkowania w systemie MOSS
Przedsiębiorca świadczący usługi telekomunikacyjne, nadawcze lub elektroniczne na rzecz konsumentów finalnych zlokalizowanych w innych niż Polska państwach członkowskich UE, który posiada w Polsce siedzibę działalności gospodarczej lub w przypadku braku takiej siedziby stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, może zarejestrować się i rozliczać podatek VAT w małym punkcie kompleksowej obsługi w Polsce.
Pojawiły się jednak wątpliwości, czy podatnicy, których sprzedaż zwolniona jest od podatku VAT z uwagi na nieprzekroczenie limitu obrotu w wysokości 150.000 zł, mogą korzystać z małego punktu kompleksowej obsługi (MOSS) w Polsce, bez utraty prawa do zwolnienia z opodatkowania sprzedaży krajowej.
Z wyjaśnienia zamieszczonego na stronie internetowej MF www.finanse.mf.gov.pl wynika, że podejście państw członkowskich w tym zakresie nie jest jednolite, jednak ostatnie ustalenia z Komisją Europejską wskazują, że drobni przedsiębiorcy mogliby wpłacać należny podatek VAT w systemie MOSS od takich usług świadczonych klientom unijnym przy jednoczesnym zachowaniu zwolnienia przy sprzedaży krajowej, tzw. zwolnienia podmiotowego.
W związku z tym Ministerstwo Finansów wyjaśniło, iż: "(…) uznaje za możliwe przystąpienie do systemu MOSS podatników zwolnionych podmiotowo z VAT (bez konieczności rezygnacji z tego zwolnienia dla transakcji krajowych), którzy zdecydują się rozliczać VAT unijny w tej uproszczonej procedurze.(…)"
Resort finansów podkreślił również – w opublikowanej na swojej stronie internetowej broszurze informacyjnej pt. "Zmiana miejsca świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych i zasady ich rozliczania w Małym Punkcie Kompleksowej Obsługi (MOSS)" – że:
"(…) Podatnicy «podmiotowo» zwolnieni od podatku od towarów i usług z uwagi na nieprzekroczenie limitu sprzedaży uprawniającego do tego zwolnienia (na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT), świadczący omawiane usługi na rzecz klientów (niepodatników) w innych państwach członkowskich UE mają obowiązek odprowadzać podatek VAT z tego tytułu już od pierwszej transakcji unijnej. Nie obowiązują tu bowiem jakiekolwiek limity obrotu. Podatnicy ci mogą jednak skorzystać z uproszczenia jakim jest system MOSS i w nim dokonywać wpłat podatku należnego innym państwom członkowskim z tytułu świadczenia tych usług.
Przystąpienie do systemu MOSS nie powoduje utraty zwolnienia od podatku sprzedaży krajowej dokonywanej przez tych podatników. (podkreślenie redakcji) (…)"
Poradnik VAT Nr 4 z dnia 2015-02-20