Rząd przedłuży działanie tzw. tarczy antyinflacyjnej
Rząd przyjął projekt ustawy, przedłużającej działanie tarczy antyinflacyjnej do końca roku - poinformowała Kancelaria Premiera Rady Ministrów. Ekonomiści oceniają, że tarcze antyinflacyjne obniżają inflację o ok. 2-3 pkt proc.
Tarcza antyinflacyjna obejmuje m.in: obniżenie VAT z 23 proc. do 8 proc. na paliwa; 5-proc. stawkę VAT na prąd; obniżenie stawki VAT na ciepło systemowe do 5 proc.; wprowadzenie zerowej stawki VAT na nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej; wprowadzenie zerowej stawki VAT na gaz ziemny; wprowadzenie zerowej stawki VAT dla podstawowych produktów żywnościowych objętych wcześniej stawką 5 proc.
Ekonomiści oceniają, że tarcze antyinflacyjne obniżają inflację o ok. 2-3 pkt proc.
Inflacja w lipcu wyniosła 15,6 proc. w ujęciu rocznym.
W lipcowej projekcji inflacji NBP wynika, że inflacja w tym roku wyniesie średniorocznie 14,2 proc., w 2023 - 12,3 proc., a w 2024 - 4,1 proc.
"Rząd chce wydłużyć działanie Tarczy Antyinflacyjnej z 31 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. To m.in. utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczące żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą. Samo tylko utrzymanie obniżonych stawek VAT przez kolejne 2 miesiące spowoduje ubytek dochodów budżetu państwa na poziomie 4,8 mld zł. Projekt ustawy ma także na celu udoskonalenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych w sposób, który uczyni je bardziej przejrzystymi i jednocześnie zapewni ich większą efektywność" - podano w komunikacie KPRM.
***