Smrodu jednak nie będzie. Rząd robi krok wstecz w sprawie systemu kaucyjnego

Ważną zmianę w systemie kaucyjnym ogłosiła na konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska. Anita Sowińska odpowiada na apele przedsiębiorców. Zmiany dotyczyć będą opakowań po mleku i produktach mlecznych.

Smród i brud przewidywali przedsiębiorcy, których od przyszłego roku ma dotyczyć system kaucyjny. Od miesięcy wskazują oni, że zbiórka opakowań po mleku i jego przetworach będzie największym problemem. Czy to koniec obaw? 

Kolejne zmiany w systemie kaucyjnym

Strona rządowa zgadza się, że system kaucyjny wymaga uszczelnienia i już w kwietniu zapowiedziała przesunięcie daty wejścia w życie przepisów dotyczących systemu kaucyjnego w Polsce. Pierwotnie przepisy zakładały obowiązek zbiórki opakowań z tworzyw sztucznych i szkła oraz pobieranie kaucji od każdego z nich już od stycznia 2025 r. Przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy o rok miałoby pozwolić na przygotowanie systemu zbiórek i zaplanowanie całego systemu. Teraz słyszymy o kolejnych ustępstwach:

Reklama

- Zdecydowaliśmy się po uwzględnieniu wszystkich uwag ze strony wytwórców, operatorów, sklepów oraz samorządów o tym, aby opakowania po mleku i produktach mlecznych wyłączyć z systemu kaucyjnego - mówiła Anita Sowińska w czasie konferencji prasowej. 

Wcześniej wiceszefowa resortu klimatu tłumaczyła także, że system kaucyjny jest potrzebny, bo obecnie klient płaci trzy razy za jeden produkt: w momencie zakupu napoju, za wywóz odpadów i w ramach opłaty unijnej za odpady z tworzyw sztucznych niepodlegające recyklingowi. 

Koniec ze smrodem przy sklepach

Problem z utrzymaniem czystości w punktach zbiórki miał przekonać ministerstwo do ustępstw. Przedsiębiorcy od początku zauważali, że problem smrodu rozkładających się resztek produktów mlecznych może być niemożliwy do obejścia. 

Słowińska dodaje, że opakowania po mleku i produktach mlecznych nie będą podlegać zbiórce i dotyczy to zarówno dużych automatów, jak i małych punktów zbiórek przy drobnych sklepach. System kaucyjny w Polsce ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowe do 1,5 litra i puszki metalowe do 1 litra.

Kolejny operator zatwierdzony przez ministerstwo

Zgodę na prowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce w połowie marca uzyskała firma KSK Zwrotka S.A. Teraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że udzielił już zezwolenia na reprezentowanie systemu kaucyjnego drugiemu podmiotowi, firmie "Polka" Operator Systemu Kaucyjnego Not For Profit S.A.

Operator stworzy system dla butelek jednorazowego użytku wraz z nakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych, metalowe puszki i szklane butelki. W resorcie klimatu czeka już kolejny wniosek. Do sieci operatorów systemu kaucyjnego dołączyć chce także firma "OK" Operator Kaucyjny S.A. Ten wniosek jest obecnie analizowany pod kątem prawnym. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »