Sporządzamy PIT-4R za 2013 r.

Zbliża się czas na dopełnienie przez płatników tzw. obowiązków informacyjnych. Poza bowiem koniecznością obliczania i poboru zaliczek na podatek dochodowy (a w niektórych przypadkach zryczałtowanego podatku), muszą oni po zakończeniu roku podatkowego przekazać do urzędu skarbowego różnego rodzaju deklaracje i informacje podatkowe. Jedną z pierwszych deklaracji, jakie muszą złożyć, jest deklaracja roczna oznaczona jako PIT-4R.

Zbliża się czas na dopełnienie przez płatników tzw. obowiązków informacyjnych. Poza bowiem koniecznością obliczania i poboru zaliczek na podatek dochodowy (a w niektórych przypadkach zryczałtowanego podatku), muszą oni po zakończeniu roku podatkowego przekazać do urzędu skarbowego różnego rodzaju deklaracje i informacje podatkowe. Jedną z pierwszych deklaracji, jakie muszą złożyć, jest deklaracja roczna oznaczona jako PIT-4R.

Grupa obowiązanych

Podstawę prawną do złożenia przez płatników PIT-4R (patrz tabela) stanowi:

  • art. 38 ust. 1a, art. 42 ust. 1a i art. 42e ust. 5 ustawy o pdof (Dz. U z 2012 r. poz. 361 ze zm.) oraz
  • art. 35a ust. 4a ustawy o pdof, w brzmieniu obowiązującym przed 26.10.2007 r. (art. 7 ust. 7 ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy… - Dz. U. z 2007 r. nr 176, poz. 1243).

W omawianej deklaracji podlegają wykazaniu kwoty należnych zaliczek na podatek dochodowy. Tak więc składają ją płatnicy, którzy w trakcie roku pobierali zaliczki na podatek (bez względu czy zaliczki te dotyczą jednego, czy kilku podatników). Jest to szczególnie ważne dla płatników, którzy w 2013 r. dokonywali świadczeń z tytułu działalności wykonywanej osobiście, określonej w art. 13 pkt 2 i 5-9 ustawy o pdof, czyli m.in. z umowy zlecenia. Należności z tych tytułów mogą być bowiem opodatkowane na dwa sposoby. Od przychodów z tego tytułu:

Reklama

  • pobierany jest zryczałtowany podatek - jeżeli zachodzą przesłanki określone w art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o pdof,
  • pobierana jest zaliczka na podatek - w pozostałych przypadkach.

Ponieważ w PIT-4R podlegają wykazaniu kwoty należnych zaliczek (tj. zaliczek na podatek, pomniejszonych o składki na ubezpieczenie zdrowotne), nie należy w nim wykazywać zryczałtowanego podatku pobranego od świadczeń z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 5-9 ustawy o pdof (podatek ten podlega wykazaniu w rocznej deklaracji oznaczonej jako PIT-8AR).

Jakie kwoty w PIT-4R?

Przede wszystkim w deklaracji PIT-4R trzeba wykazać należne zaliczki na podatek dochodowy za poszczególne miesiące roku podatkowego. Zaliczki te podlegają wykazaniu nawet, jeżeli zostały pobrane nienależnie, np. gdy w wyniku pomyłki opodatkowano przychód wolny od podatku.

Ponadto w omawianej deklaracji płatnicy dokonujący podatnikom rocznego obliczenia podatku (PIT-40 lub PIT-40A) wykazują kwoty wynikające z tego rozliczenia, tj.:

  • dodatkowo pobrany podatek wynikający z rozliczenia za rok ubiegły (w PIT-4R za 2013 r. z rozliczenia za rok 2012),
  • nadpłaty wynikające z rozliczenia za rok ubiegły oraz zwrot nadpłat w gotówce, zaliczone na poczet należnej zaliczki.

Natomiast płatnicy będący zakładami pracy chronionej oraz zakładami aktywności zawodowej podają w PIT-4R wysokość pobranych zaliczek na podatek dochodowy, które zostały przez nich przekazane na PFRON oraz zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych albo zakładowy fundusz aktywności.

Z kolei płatnicy, którzy korzystali z prawa do wynagrodzenia za terminowe wpłacanie zaliczek na podatek za poszczególne miesiące wykazują w deklaracji rocznej kwoty tego wynagrodzenia potrąconego z należnych zaliczek.

Do kiedy PIT-4R?

Z przepisów ustawy o pdof wynika, że deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy płatnik przesyła wyłącznie do właściwego urzędu skarbowego. Jest nim urząd skarbowy, którym kieruje naczelnik właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Deklaracji tej nie przekazuje natomiast podatnikowi (np. pracownikowi czy zleceniobiorcy). Oznacza to, że płatnik musi sporządzić jedną deklarację. Przy czym dla celów dowodowych może sporządzić jej kopię i przechowywać ją w swoich aktach.

Na wywiązanie się z obowiązku przekazania PIT-4R do urzędu skarbowego płatnicy mają czas do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, czyli PIT-4R za 2013 r. muszą przekazać do 31 stycznia 2014 r. Natomiast gdy przed tym terminem płatnik zaprzestanie:

  • poboru zaliczek z umowy aktywizacyjnej, wówczas PIT-4R musi przekazać w terminie do dnia ustania obowiązku poboru zaliczek (płatnik będący osobą, która przed 26.10.2007 r. zawarła umowę aktywizacyjną),
  • działalności, musi przekazać PIT-4R w terminie do dnia zaprzestania tej działalności (pozostali płatnicy).

PŁATNICY OBOWIĄZANI SPORZĄDZAĆ PIT-4R

» zakłady pracy,
» rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz inne spółdzielnie zajmujące się produkcją rolną,
» organy rentowe,
» osoby prawne i ich jednostki organizacyjne dokonujące wypłaty emerytur i rent z zagranicy,
» jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne wypłacające stypendia,
» organy zatrudnienia wypłacające świadczenia z FP,
» wojewódzkie urzędy pracy wypłacające świadczenia z FGŚP,
» areszty śledcze oraz zakłady karne dokonujące wypłat należności za pracę tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,
» spółdzielnie wypłacające oprocentowanie wkładów pieniężnych członków spółdzielni, zaliczone w ciężar kosztów spółdzielni,
» oddziały Wojskowej Agencji Mieszkaniowej dokonujące wypłat żołnierzom świadczeń pieniężnych wynikających z przepisów ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP,
» centrum integracji społecznej wypłacające świadczenia integracyjne i motywacyjną premię integracyjną,
» podmiot przyjmujący na praktykę absolwencką,
» instytucja finansowa, o której mowa w art. 34a ust. 3 ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego,
» osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, dokonujące świadczeń z tytułu działalności wykonywanej osobiście przez osoby fizyczne, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 ustawy o pdof oraz z tytułu praw majątkowych,
» komornicy sądowi lub podmioty niebędące następcą prawnym zakładu pracy,
» osoby prowadzące gospodarstwo domowe, które przed 26.10.2007 r. zawarły umowę aktywizacyjną

autor: Beata Siwkowska
Gazeta Podatkowa nr 7 (1048) z dnia 2014-01-23

GOFIN podpowiada

Dowiedz się więcej na temat: formularz podatkowy | PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »