Sprzedaż auta a składka zdrowotna. Idą zmiany, ekspert wyjaśnia szczegóły
Zmniejszenie podstawy minimalnej składki zdrowotnej oraz zniesienie obowiązku jej zapłaty od sprzedaży środków trwałych od lutego 2025 roku - to dwie zmiany, które przegłosował Sejm. Na co powinni przygotować się przedsiębiorcy i ich księgowi? Okazuje się, że w przypadku sprzedaży np. samochodu czy nieruchomości dużą rolę będzie odgrywać wartość amortyzacji. Ekspert tłumaczy szczegóły.
W środę Sejm przyjął negocjowane od miesięcy pierwsze zmiany dotyczące naliczania składki zdrowotnej. Początkowo zakładano nawet, że uda się powrócić do zasad obowiązujących sprzed Polskiego Ładu, jednak szybko okazało się, że byłby to zbyt duży ciężar dla budżetu państwa. Zapis, który znalazł się w umowie koalicyjnej mówił o "wprowadzeniu korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej". Jak dotąd udało się rządowi - po wielu miesiącach - wypracować kompromis na rok 2025, który ma być okresem przejściowym między stanem obecnym a szerszą nowelizacją.
Przedsiębiorców w przyszłym roku czekają dwie nowości. Pierwszą z nich jest niższa podstawa minimalnej składki zdrowotnej. Będzie to już nie 100, a 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Minister finansów wyjaśnił, że nowelizacja przepisów obejmie około 900 tys. firm w Polsce.