Zmiany w składce zdrowotnej nie od stycznia. Posłowie zdecydowali

Likwidacja składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych i obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia - to zmiany, które mają szansę wejść w życie z początkiem lutego 2025 roku. Rządowy projekt poparło 248 osób z 425 głosujących, 171 osób wstrzymało się od głosu. W kolejnym kroku projektem zajmie się Senat.

- Projekt dotyczy podstawy naliczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, która dziś uwzględnia sprzedaż środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - powiedziała posłanka KO Katarzyna Kierzek-Koperska. Wyjaśniła, że istotą planowanych rozwiązań jest wprowadzenie od 1 lutego 2025 r. (w wyniku poprawki komisji zmieniono datę z 1 stycznia na 1 lutego 2025 r.).

"Mamy dziadowski system ochrony zdrowia"

Przed przyjęciem projektu odbyła się dyskusja nad projektem. Posłanka Joanna Wicha (Lewica) przekazała, że Lewica ten projekt popiera, bo "to stosunkowo mało kosztowne i racjonalne ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej". Podkreśliła, że ten koszt nie wpłynie znacząco na stan ochrony zdrowia w Polsce, ale może stanowić pewną ulgę dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą

Reklama

Poseł Sławomir Mentzen (Konfederacja) zaznaczył, że KO i Polska 2050 wielokrotnie obiecywały powrót do poprzednich zasad naliczania składki zdrowotnej i "nic z tego nie wyszło". Według niego nowela "to zaledwie kosmetyka" ograniczająca się o usunięcia składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych.

Podkreślił, że brak pieniędzy nie jest problem trawiącym nasz system ochrony zdrowia. - Mamy dziadowski (...) system ochrony zdrowia. (...) Nie zmieni go żadna składka, żaden nowy podatek, żadna podwyżka. On nadal będzie działać źle. Należy rozbić monopol NFZ, wprowadzić prywatne fundusze ubezpieczeń zdrowotnych - stwierdził Mentzen.

Reprezentujący klub Polska 2050-TD poseł Sławomir Ćwik przypomniał, że nowelizacja ustawy o składce zdrowotnej była obiecywana przez wszystkie siły polityczne od wprowadzenia przez rząd Mateusza Morawieckiego Polskiego Ładu.

Podkreślił, że procedowana ustawa to pierwszy etap zmian w zakresie składki zdrowotnej. - Jest to zmiana punktowa dotycząca największego absurdu, który był przewidziany w tej zmianie, którą ja nazywam "PiS-owskim ładem", która przewidywała oskładkowanie składką zdrowotną sprzedaży środków trwałych - wyjaśnił.

Projektem zajmie się teraz Senat.

Zmianami od 2026 roku posłowie zajmą się później

Zmiany w składce zdrowotnej na rok 2025były zawarte w jednym z dwóch projektów przyjętych przez rząd w tym temacie. Drugi dotyczył reformy od 2026 roku, jednak, zgodnie z zapowiedzią marszałka Sejmu, że ten nie zostanie w środę uchwalony. 

- Chcieliśmy mieć pewność, że tam nie ma błędów, że tam nie jest zawarty jakiś pasztet legislacyjny, który później trzeba będzie konsumować. Więc daliśmy jej chwilę, daliśmy jej normalny tryb, ale głęboko wierzę, że ona zostanie uchwalona - zaznaczył marszałek Sejmu. 

Zaapelował też do Lewicy, która zapowiedziała, że nie poprze tego projektu,, aby "poszła po rozum do głowy" i przypomniała sobie, że jest częścią koalicji. - Sama wartość bycia w tej koalicji przeważa nad różnymi partykularnymi interesami - dodał. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Składka zdrowotna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »