Sukcesja w firmach. Co z przepisami o tzw. fundacji rodzinnej?
Wprowadzona w ostatniej chwili poprawka do ustawy o opodatkowaniu fundacji rodzinnej tzw. podatkiem od przychodów z budynków jest niesprawiedliwa i niewłaściwa - alarmuje Konfederacja Lewiatan. Swoje uwagi dotyczące przepisów o fundacji rodzinnej ma także Business Centre Club. We wtorek projekt ustawy uchwalonej przez Sejm będą rozpatrywały senackie komisje - ustawodawcza oraz gospodarki narodowej i innowacyjności. W środę zaplanowane jest głosowanie.
- Wprowadzona w ostatniej chwili poprawka do ustawy o opodatkowaniu fundacji rodzinnej tzw. podatkiem od przychodów z budynków jest niesprawiedliwa i niewłaściwa. Dlatego Rada Firm Rodzinnych Konfederacji Lewiatan proponuje usunięcie tego przepisu z regulacji dotyczących opodatkowania fundacji rodzinnych - czytamy w oświadczeniu organizacji reprezentującej przedsiębiorców.
Ponad 830 tys. firm w Polsce to firmy rodzinne. Niespełna 10 proc. z tych firm ma już ustaloną sukcesję - właściciele wiedzą, że ich dzieci lub inni członkowie rodziny są zainteresowani dalszym prowadzeniem przedsiębiorstw.
Zgodnie z ideą fundacji rodzinnej przedsiębiorstwo i majątek rodzinny będą mogły być przekazane fundacji, która będzie nimi profesjonalnie zarządzać. Nowe rozwiązanie powinno pozwolić na ochronę polskich firm rodzinnych przed rozproszeniem majątku lub sprzedażą obcemu kapitałowi. Podobne przepisy działają w wielu rozwiniętych gospodarczo krajach.
- Ustawa odzwierciedla najlepsze praktyki europejskie w zakresie zabezpieczania aktywów na pokolenia, odnosząc je do polskich realiów. To bardzo interesujące przepisy i z pewnością wielu przedsiębiorców będzie z nich korzystać. Chcielibyśmy jednak, aby Senat zmodyfikował jeszcze niektóre rozwiązania podatkowe. Zgłosiliśmy pięć postulatów dotyczących m.in. podatku od przychodów z budynku, czy poboru i wpłaty podatku dochodowego przez fundację rodzinną - mówi Paweł Tomczykowski, ekspert ds. sukcesji rodzinnej Konfederacji Lewiatan.
Przepisy dotyczące tzw. fundacji rodzinnej są szczególnie ważne dla polskich firm budujących swój sukces od lat transformacji ustrojowej (przełom lat 80. i 90. XX wieku - red.). Założyciele tych biznesów często są w wieku, w którym chcieliby już zakończyć aktywność zawodową i przekazać zarządzanie rodzinnymi biznesami następnemu pokoleniu. Jednak - jak wynika z wielu badań w firmach rodzinnych - młodsze pokolenie nie kwapi się do przejęcia pałeczki od seniorów - założycieli. Mniej niż 10 proc. przedstawicieli młodego pokolenia wyraża zainteresowanie przejęciem rodzinnego biznesu - wynika z badań przeprowadzonych w firmach rodzinnych.
Kolejny postulat Lewiatana dotyczy opodatkowania dzieci rodzeństwa i ich zstępnych.
"Wiele firm rodzinnych było zakładanych przez rodzeństwo lub członków nieco dalszej rodziny, a w wielu firmach sukcesja miała już miejsce również w stosunku do drugiego, a nawet już trzeciego pokolenia. Nierzadko można więc spotkać sytuacje, kiedy wspólnikami są już kuzyni lub też wujowie i ciotki oraz bratankowie i siostrzenice, pomimo, że pierwotnie biznes był zakładany albo przez jednego założyciela, który miał kilkoro dzieci, albo przez braci czy małżeństwo" - wskazują eksperci Lewiatana i proponują, aby bez rozszerzania tzw. podatkowej "grupy zerowej" uniknąć negatywnych skutków fiskalnych zakładania fundacji rodzinnej przez kilka osób.
Lewiatan proponuje zastosowanie modelu, który pozwoli na wyrównanie wysokości opodatkowania beneficjentów fundacji rodzinnych zakładanych przez jednego fundatora oraz fundacji zakładanej wspólnie z innymi osobami.
Wśród innych propozycji zgłoszonych przez pracodawców znajduje się też umożliwienie "łączenia" fundacji rodzinnej i tzw. estońskiego CIT-u, czy zmiany dotyczące powrotu kapitału z zagranicy.
Swoje uwagi do przepisów o fundacji rodzinnej ma także Business Centre Club.
- Na etapie senackich prac nad ustawą o fundacji rodzinnej, niezbędna jest zmiana w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, która umożliwi przeniesienie gruntów rolnych do fundacji bez wymogu zgody KOWR - uważa Business Centre Club i apeluje o korektę.
Według BCC niezbędną zmianą oraz korektą jaka powinna pojawić się na tym etapie prac nad ustawą jest zmiana w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego (KUR), która umożliwi przeniesienie gruntów rolnych do fundacji bez wymogu zgody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
Według przewodniczącej Komisji "BCC dla Rodzinnych" mec. Agnieszki Krysik przyjęta na ten moment treść ustawy wprowadza kilka ułatwień, ale nadal daje KOWR, działającemu na rzecz Skarbu Państwa, uprawnienia do nabycia gruntów, które przenoszone są przez fundatora do fundacji rodzinnej, podobnie jak akcji i udziałów w spółkach, które posiadają grunty rolne. - Jest to niewłaściwe podejście - oceniła.
(js)
Zobacz także: