Ulga na start w ZUS. Na czym polega i kto może skorzystać?

Ulga na start to jedno z preferencyjnych rozwiązań przeznaczonych dla nowych przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Ten rodzaj ulgi zwalnia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez określony czas. Osoby, które chcą skorzystać z ulgi, muszą jednak spełnić odpowiednie warunki. Czym jest Ulga na start i jak z niej skorzystać?

Na czym polega Ulga na start?

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, ma obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne do ZUS. Ulga na start zwalnia jednak przedsiębiorców z tego obowiązku przez okres 6 miesięcy. 

Oznacza to, że przedsiębiorca, który spełnił wymagane warunki i może skorzystać z Ulgi na start, przez 6 miesięcy nie podlega  ubezpieczeniom społecznym. Wówczas przez 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności opłaca on jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Kto może skorzystać z Ulgi na start?

Z Ulgi na start mogą skorzystać nowi przedsiębiorcy, którzy spełnią poniższe warunki:

Reklama
  • dopiero co rozpoczynają prowadzenie działalności,
  • zakładają działalność gospodarczą po raz kolejny, ale po upływie 60 miesięcy kalendarzowych od jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia poprzedniej działalności,
  • w ramach prowadzonej działalności nie będą wykonywać na rzecz byłego pracodawcy czynności wykonywanych dla niego w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy w bieżącym, lub poprzednim roku kalendarzowym.

Jak długo można korzystać z Ulgi na start?

Ulga na start zwalnia przedsiębiorców z obowiązku opłacania składek społecznych przez okres pełnych 6 miesięcy. Jeżeli przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie firmy w trakcie trwania miesiąca, to wtedy do okresu 6 miesięcy nie wlicza się tego miesiąca. Jeżeli zaś przedsiębiorca rozpoczął działalność w 1. dniu miesiąca, to wtedy miesiąc ten trzeba wliczyć do 6-miesięcznego okresu.

Ponadto warto wiedzieć, że jeśli w okresie korzystania z Ulgi na start przedsiębiorca zawiesi swoją działalność, to ulga nadal będzie obowiązywać. Oznacza to, że zawieszenie firmy nie przerywa biegu 6-miesięcznego okresu Ulgi na start.

Jak zgłosić się do Ulgi na start?

Zgłoszenia do Ulgi na start można dokonać już na etapie rejestracji firmy w CEIDG. Jeżeli przedsiębiorca nie dokona tego zgłoszenia, to może w ciągu 7 dni od daty rejestracji działalności, dokonać zgłoszenia na formularzu ZUS ZZA. Wówczas jako tytuł ubezpieczenia przedsiębiorca powinien podać kod, który zaczyna się od 05 40.

Koniec Ulgi na start i co dalej? Możesz skorzystać z Małego ZUS-u

Po upływie 6 miesięcy przedsiębiorcy mogą skorzystać z kolejnego korzystnego rozwiązania, jakim jest Mały ZUS. Mały ZUS pozwala bowiem na opłacanie preferencyjnych składek społecznych w obniżonej wysokości, przez okres 24 miesięcy.

Z Małego ZUS-u można jednak skorzystać wtedy, gdy zostaną spełnione poniższe warunki:

  • przedsiębiorca rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej po raz pierwszy lub ponownie, ale po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej zawieszenia lub zakończenia,
  • przedsiębiorca nie wykonuje działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym pracował na podstawie umowy o pracę i wykonywał czynności, które wchodzą w zakres obecnie prowadzonej firmy.

Zgłoszenia do Małego ZUS-u można dokonać od razu podczas rejestracji firmy w CEIDG lub w późniejszym czasie, składając do ZUS-u formularz ZUS ZUA z kodem ubezpieczenia zaczynającym się od cyfr 05 7.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: firma | działalność gospodarcza | ZUS | ulga na start | składki ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »