Ulga z tytułu budowy mieszkania na wynajem

Przypominamy o prawie do kontynuacji odliczania wydatków związanych z budową mieszkań na wynajem, nie odliczonych dotychczas z powodu zbyt niskiego dochodu.

Przypominamy o prawie do kontynuacji odliczania wydatków związanych z budową mieszkań na wynajem, nie odliczonych dotychczas z powodu zbyt niskiego dochodu.

Do końca 2000 r. podatnicy mogli korzystać z ulgi z tytułu budowy na wynajem. Ulga dotyczyła wydatków poniesionych w roku podatkowym na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem. Obejmowała ona także wydatki na zakup działki pod budowę budynku. Warunkiem na skorzystanie z ulgi było przeznaczenie mieszkania na wynajem osobom innym niż zaliczone do I grupy podatkowej w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli przez okres 10 lat.

Reklama

Podatnicy, którzy przed 1 stycznia 2001 r. skorzystali z tej ulgi, zachowują prawo do odliczania. Wydatki wynikające z takiej inwestycji podlegają odliczeniu od dochodów aż do całkowitego ich odliczenia.

Ulgę utraciły natomiast osoby, które przed upływem 10 lat od otrzymania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu bądź nabycia działki lub prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku, dokonały ich sprzedaży bądź darowizny, zmiany przeznaczenia lub wynajęcia osobom bliskim (I grupa podatkowa). Ulgę należy wówczas zwrócić, doliczając wszystkie dotychczas odliczone kwoty do dochodu uzyskanego w roku, w którym doszło do utraty ulgi. Oprócz tego należy zapłacić 10% zryczałtowany podatek od dochodu ze sprzedaży, chyba że przychód ze sprzedaży zostanie w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży przeznaczony na cele mieszkaniowe.

Prawo do odliczania ulgi na wynajem nieodliczonej w poprzednich latach tracą również podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy wybiorą sposób opodatkowania według stawki 19%.Od 1 stycznia 2004 r. nie obowiązuje już sankcja, polegająca na zwiększaniu uprzednio odliczonych kwot o 10% za każdy rok kalendarzowy brakujący do upływu 10 lat.

Roedl&Partner
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »