Wylęgarnia biznesmenów
Masz pomysł, a nie masz pieniędzy na rozpoczęcie własnego biznesu? Czynsz za lokal jest zbyt drogi? Potrzebujesz komputera, dostępu do sieci? Przeraża cię przebijanie się przez gąszcz biurokratycznych wymagań przy zakładaniu własnej małej firmy? Pomogą ci inkubatory przedsiębiorczości. Znaleźć je można nawet w niewielkich polskich miastach.
Inkubatory przedsiębiorczości, nastawione na pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej, funkcjonują w Polsce od lat 15 lat. Obecnie w Polsce jest ich ponad 40. Najwięcej znajduje się na terenie województwa śląskiego i łódzkiego, w dalszej kolejności - mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego.
Inkubator to specyficzny biurowiec, w którym przedsiębiorcy mogą uzyskać pomoc potrzebną do rozwoju firmy. Podstawowe usługi oferowane przez inkubator to:
- wynajem tanich lokali,
- wynajem sal konferencyjnych,
- udzielanie informacji o funduszach przeznaczonych na rozwój przedsiębiorczości,
- przygotowywanie i prowadzenie różnego typu szkoleń.
Wsparcie ze strony inkubatora obejmować może również pomoc finansową, usługi z zakresu marketingu, obsługę prawną, organizacyjną, itp. W zamian za skrócenie czasu, w którym produkt lub usługa trafia na rynek oraz obniżenie ryzyka finansowego ze strony przedsiębiorcy, inkubatory mogą objąć udziały w nowo utworzonej spółce. Zazwyczaj jednak ograniczają się do pobierania opłat zgodnie z regulaminem danego inkubatora.
Koszt wynajęcia lokalu może wahać się od 1 do 45 zł za metr kwadratowy, zależy to od danego inkubatora, od przeznaczenia oraz ilości wynajmowanej powierzchni lokalowej i jej usytuowania. Inkubator to nie tylko pomieszczenia, to również cała infrastruktura. Sale konferencyjne, dostęp do internetu, fachowa pomoc doradcza, telefony, komputery. Dostęp do wyposażenia jest nieodpłatny. Przedsiębiorca nie musi martwić się o wyposażenie biura, a zaoszczędzone środki przeznaczyć na rozwój. Pomoc ta pozwala obniżyć koszty funkcjonowania i w ten sposób nowy przedsiębiorca może skupić się na rozwijaniu swojej działalności.
Dodatkowa działalność
W inkubatorach znajdziesz też doradców, którzy pomogą w przygotowywaniu wniosków o dofinansowanie, pomogą opracować biznesplan, pozyskać fundusze. Inkubatory prowadzą też działalność szkoleniową: kursy zawodowe, szkolenia przekwalifikowujące, podnoszące kwalifikacje, a także działalność proinnowacyjna: transfer technologii i kojarzenie partnerów gospodarczych.
Współpraca
Przedsiębiorcy podpisują umowę z zarządem inkubatora, w której określa się czas trwania współpracy, płatności, wykorzystywane środki i inne, istotne dla działalności, postanowienia, wynikające z potrzeb firmy i możliwości inkubatora. Współpraca ta trwa średnio dwa do trzech lat. W niektórych inkubatorach można przedłużyć ten okres na kolejne lata, już po wygaśnięciu umowy. Zależy to od regulaminu i polityki wewnętrznej danej jednostki.
Inkubator bez ścian
Inkubatory bez ścian powstają w ramach już funkcjonujących inkubatorów. Oferta ta jest skierowana do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, niefunkcjonujących w obiekcie inkubatora, umożliwiając im korzystanie z bezpłatnych usług doradczych i informacyjnych, niezbędnych przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Są to grupy przedsiębiorców współpracujących ze sobą w celu wspólnego osiągnięcia tego, co byłoby trudne indywidualnie.
W ramach powstałej w ten sposób sieci mogą wchodzić firmy z inkubatora, te które opuściły wylęgarnie, jak i te, które nie korzystały z pomocy.
Akademicki Inkubator
Przykładem struktury inkubatora bez ścian jest Inkubator Akademicki powstały w zeszłym roku. Jest to klasyczna struktura sieciowa, integrująca w chwili obecnej dwanaście szkół wyższych. Osoby funkcjonujące w jego ramach nie muszą od razu zakładać firm. Mogą ograniczać się do działania gospodarczego za pośrednictwem instytucji inkubatora. Inkubator Akademicki nie zaangażował się w kosztowne adaptacje budowlane przeznaczając posiadane środki na wsparcie stypendialne wyłonionych w konkursach, najbardziej twórczych i oryginalnych projektów.
Co dalej?
Inkubatory zmieniły się na przestrzeni kilkunastu lat. Miejsca, gdzie można wynająć tanio lokal, coraz częściej przypominają lokalne centra przedsiębiorczości. Inkubatory mają szanse stać się w niedługim czasie motorami rozwoju przedsiębiorczości.
Masz ciekawy pomysł na biznes w internecie? Czujesz, że Twój produkt zrewolucjonizuje sieć? Zaprezentuj swoją ideę profesjonalistom! Tylko w portalu INTERIA.PL masz szansę na komercyjną realizację swojego pomysłu! Dodatkowo, masz szansę zdobyć pracę przy jego realizacji.
Poznaj szczegóły konkursu openMind.interia.pl
W tym konkursie wszyscy mają równe szanse! Liczy się pomysł i inicjatywa.