Wymogi dla faktur elektronicznych

Podatnik ma prawo wystąpić do organu podatkowego o interpretację, czy faktura w formie pliku pdf spełnia wymogi określone w przepisach podatkowych.

Ustawodawca w rozporządzeniu wykonawczym użył pojęć nieokreślonych w postaci "autentyczności" i "integralności" faktur przesyłanych drogą elektroniczną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

W sprawie rozpoznanej przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 października 2014 r., sygn. akt I FSK 1456/13 spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. Wskazała, że chce wysyłać subagentom faktury w formie elektronicznej. Faktury będą przesyłane jako pliki PDF. Subagenci będą wyrażać zgodę na przesyłanie (udostępnianie) faktury w formie pliku PDF, który będzie utworzony i odczytywany przy użyciu programu komputerowego Acrobat Reader.

Reklama

Podatnik miał wątpliwości, czy faktury w pliku pdf gwarantują autentyczność pochodzenia i integralność jej treści faktury. Zdaniem podatnika, zapewnienie autentyczności pochodzenia i integralności treści faktury można osiągnąć dowolnie wybranymi metodami, które są sprawdzalne na gruncie innych przepisów niż podatkowe.

Dyrektor izby skarbowej odmówił wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji. Podatnik odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Zdaniem sądu do ministra finansów nie należy odpowiedź na pytanie, czy dane oprogramowanie komputerowe zapewni integralność i autentyczność faktury. To podatnik korzysta z tego oprogramowania i z producentem tego oprogramowania takie kwestie powinien ustalać, a nie z ministrem finansów.

Podatnik złożył skargę na wyrok sądu pierwszej instancji do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA: Organ podatkowy musi zinterpretować przepisy niedookreślone

NSA uznał skargę podatnika za uzasadnioną, uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i przekazał temu sądowi sprawę do ponownego rozpoznania.

W uzasadnieniu wyroku sąd powołał się na rozporządzenie Ministra Finansów z 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (Dz.U. nr 249, poz. 1661), które stanowi, że faktury mogą być przesyłane w formie elektronicznej pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności treści faktury.

Przez pojęcie autentyczności pochodzenia faktury rozumie się pewność co do tożsamości dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy albo wystawcy faktury (§ 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia). Integralnością treści faktury natomiast, zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia jest fakt, że w fakturze nie zmieniono danych, które powinna ona zawierać.

W myśl rozporządzenia autentyczność pochodzenia i integralność treści faktury są zachowane przede wszystkim w przypadku wykorzystania:

- bezpiecznego podpisu elektronicznego w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm.), weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, lub

- elektronicznej wymiany danych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych, jeżeli zawarta umowa, dotycząca tej wymiany, przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność jej danych.

Ponieważ ustawodawca użył w rozporządzeniu wykonawczym pojęć niedookreślonych w postaci "autentyczności" i "integralności" faktur przesyłanych drogą elektroniczną, podatnik miał prawo wystąpienia z wnioskiem o interpretację tych określeń użytych w rozporządzeniu wykonawczym. W konsekwencji organ podatkowy miał obowiązek wydać interpretację podatkową.

Pobierz: program do rozliczeń PIT

Kancelaria Prawna Skarbiec
Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Finansów | e-faktura | faktura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »