Zmiany w VAT dla małych firm. Polskim przedsiębiorcom ma być łatwiej działać za granicą

Ze zwolnienia z VAT w Polsce będą mogły skorzystać także małe przedsiębiorstwa z innych krajów UE. Polskie małe firmy skorzystają zaś z niego w obrębie UE także poza granicami kraju. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przyjęty przez rząd.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o VAT. O przegłosowanej we wtorek przez rząd propozycji zmian w podatku od towarów i usług pisaliśmy tutaj. Dzięki niej małym przedsiębiorcom ma być łatwiej działać poza granicami swojego państwa w obrębie UE.

Nowelizacja, której projekt przyjęto, wdraża prawo UE. Zgodnie z dyrektywą, małe firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę.

Reklama

W Polsce limit zwolnienia z VAT wynosi 200 tys. złotych. Ustawa, jeśli zostanie przyjęta przez parlament, ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Zmiany w VAT dla małych firm. Będzie łatwiej działać za granicą

Proponowana zmiana w przepisach pozwoli na korzystanie ze zwolnienia w VAT w Polsce przez małe przedsiębiorstwa mające siedzibę działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim UE. Z kolei polskie małe przedsiębiorstwa będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. 

"Zmiany są zatem skierowane do małych przedsiębiorstw prowadzących działalność w różnych państwach członkowskich UE" - uzasadniało Ministerstwo Finansów złożony projekt.

Chodzi o zwolnienie podmiotowe z VAT. Przysługuje ono podatnikom, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 200 tys. zł (bez wliczania do niej podatku).

Obecnie firmy z zagranicy, które rozpoczynają sprzedaż w Polsce, nie mogą korzystać z obowiązujących tu zwolnień. Muszą rozliczać VAT od pierwszej sprzedaży w naszym kraju. 

Małe firmy z Polski działające w innych krajach UE nie mogą zaś korzystać ze zwolnień w tamtych państwach. A więc muszą się rejestrować w danym kraju na potrzeby VAT. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: VAT | przedsiębiorcy | podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »