Reklama

Akcje Altus TFI w dół 19 proc. po informacji o zatrzymaniu byłych członków zarządu

Akcje Altusa TFI, po ponadpółgodzinnym równoważeniu, otworzyły się w piątek z 19-proc. spadkiem w reakcji na nieoficjalne informacje, że w związku ze śledztwem w sprawie spółki GetBack w piątek rano na polecenie prokuratury funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA zatrzymali b. prezesa i b. wiceprezesa Altusa.

O godzinie 9.40 za jedną akcję Altusa płacono 6 zł, po spadku o 18 proc. Przez ostatnie trzy miesiące akcje funduszu straciły na wartości około 60 proc.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka powiedziała w piątek PAP, że zatrzymani to członkowie zarządu jednego z towarzystw inwestycyjnych, którym prokuratura zarzuca wyrządzenie spółce GetBack szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, szacowanej obecnie, na co najmniej 160 mln zł. Zaznaczyła, że zarzucane im przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu zagrożone są karą od roku do 10 lat więzienia.

Reklama

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł bliskich śledztwu, zatrzymani to b. prezes i b. wiceprezes spółki Altus TFI. Działanie na szkodę GetBack miało polegać na sprzedaży GetBackowi akcji innej firmy za ponad 200 mln zł, choć z wykonanej później wyceny okazało się, że akcje warte są jedynie 28 mln zł. Ponadto GetBack spłaciło dług tej firmy na 80 mln zł.

Czynności z zatrzymanymi trwają, po ich zakończeniu trafią oni do warszawskiej prokuratury regionalnej, gdzie zostaną im ogłoszone zarzuty i będą mogli złożyć wyjaśnienia.

W sierpniu 2017 roku GetBack kupił od Altus TFI 99,38 proc. akcji EGB Investments za 207,6 mln zł.

Spółka zawarła wtedy także z Altus TFI umowę ramową, na podstawie której - pod warunkiem nabycia przez nią akcji EGB - Altus TFI zobowiązał się, że w okresie do 30 czerwca 2022 r. wszystkie portfele inwestycyjne obejmujące wierzytelności funduszy sekurytyzacyjnych zarządzanych przez Altus TFI i jej podmioty powiązane w dniu zawarcia umowy oraz w przyszłości, z wyłączeniem funduszy wskazanych w umowie, będą zarządzane wyłącznie przez Getback lub jej podmioty powiązane.

Na początku lipca 2018 roku Altus TFI wezwał GetBack m.in. do rozwiązania umowy sprzedaży akcji EGB Investments z sierpnia 2017 roku oraz umowy ramowej na obsługę portfeli inwestycyjnych z kwietnia 2018 roku.

W czerwcu z funkcji prezesa zrezygnował Piotr Osiecki, główny akcjonariusz Altus TFI. Nowym prezesem został Krzysztof Mazurek.

- - - - -

Piotr Osiecki zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Altusa

Piotr Osiecki zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Altus TFI z dniem 31 sierpnia - podała spółka w komunikacie. Altus na podstawie informacji prasowych wnioskuje, że przewodniczący rady nadzorczej oraz wiceprezes zależnego od Altusa Rockbridge TFI zostali zatrzymani na polecenie prokuratury.

"Altus TFI na podstawie informacji prasowych, w tym komunikatu Państwowej Agencji Prasowej, uzyskał informację o zatrzymaniu na polecenie prokuratury byłego prezesa zarządu oraz byłego członka zarządu spółki. Na podstawie niniejszych informacji spółka wnioskuje, iż zatrzymany został przewodniczący rady nadzorczej spółki oraz jeden z obecnych wiceprezesów spółki zależnej wobec Altus TFI, tj. spółki Rockbridge Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych" - napisano w komunikacie.

"Z informacji prasowych wynika, iż zatrzymanie ma związek z transakcją sprzedaży spółce Getback przez fundusze inwestycyjne zarządzane przez spółkę akcji spółki EGB Investments" - dodano.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka poinformowała w piątek PAP, że zatrzymani zostali członkowie zarządu jednego z towarzystw inwestycyjnych, którym prokuratura zarzuca wyrządzenie spółce GetBack szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, szacowanej obecnie, na co najmniej 160 mln zł.

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł bliskich śledztwu, zatrzymani to były prezes i były wiceprezes spółki Altus TFI.

W sierpniu 2017 roku GetBack kupił od Altus TFI 99,38 proc. akcji EGB Investments za 207,6 mln zł.

Sprawdź bieżące notowania ALI na stronach BIZNES INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »