Bariery rozwoju rynku kapitałowego

- Bariery rozwoju polskiego rynku kapitałowego i jego ułomności wynikają przede wszystkim z tego, że ciągle jeszcze znajduje się on we wczesnej fazie tworzenia.

-	Bariery rozwoju polskiego rynku kapitałowego i jego ułomności wynikają przede wszystkim z tego, że ciągle jeszcze znajduje się on we wczesnej fazie tworzenia.

Jego instytucje nadal uczą się efektywnego działania, dlatego też dobrze byłoby zorganizować szeroką koalicję podmiotów zainteresowanych rozwojem giełdy oraz uzyskać poparcie rządu dla tej inicjatywy - mówił Piotr Szeliga, wiceprezes GPW, podczas zorganizowanej przez Parkiet debaty w ramach Forum Finansowo-Kapitałowego "Twoje Pieniądze".

Czynnikiem, który w największym stopniu hamuje rozwój rynku, jest, według Piotra Szeligi, wysoka realna stopa procentowa, utrzymująca się na poziomie 7-8%.

Rodzimi inwestorzy muszą widzieć opłacalność inwestowania na giełdzie, podczas gdy obecnie nie przywiązuje się im należytej wagi. Większość publicznych emisji jest bowiem kierowana przede wszystkim do dużych, często zagranicznych, inwestorów strategicznych, a mali muszą zadowolić się niewielkimi transzami.

Reklama

- Płynności nie sprzyja fakt, że zaledwie 20-30% akcji spółek znajduje się w wolnym obrocie, podczas gdy reszta należy do Skarbu Państwa i inwestorów strategicznych - mówił Piotr Szeliga. - Te mankamenty decydują m.in. o tym, że obecnie zaledwie 5% społeczeństwa aktywnie inwestuje na giełdzie. Myślę, że jest to jednak dobry moment, żeby się do nich przyłączyć, bo nadejdzie taka chwila, gdy na rynku kapitałowym swoje środki zaangażuje, - podobnie jak obecnie w krajach rozwiniętych - około 20% społeczeństwa, i wówczas pierwsi, najbardziej doświadczeni inwestorzy zyskają najwięcej - dodał.

Według Jacka Sochy, przewodniczącego KPWiG, efektywny i rozwinięty rynek kapitałowy powinien gwarantować przede wszystkim płynną alokację i mobilizację środków finansowych.

- W ciągu ostatnich sześciu lat mieliśmy 370 nowych ofert publicznych. Spośród 230 notowanych obecnie na GPW spółek, 148 korzystało z tej drogi pozyskiwania kapitału, co świadczy, że alokacja kapitału nie przebiega źle. W tym przypadku problem polega raczej na generalnie małej liczbie giełdowych spółek. Pozyskiwaniu przez rynek kapitałowy większych środków nie sprzyjają natomiast preferencje społeczeństwa do konsumpcji i niechęć do inwestycji. Jesteśmy jeszcze ciągle na dorobku, ale myślę, że czas działa tutaj na naszą korzyść - stwierdził Jacek Socha.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: bariery rozwoju | bariery | rynek kapitałowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »