Reklama

Ceny ropy blisko 3-miesięcznych maksimów

Ropa naftowa na rynkach paliw w USA jest wyceniana blisko najwyższych poziomów od 3 miesięcy. Inwestorzy oceniają perspektywy podaży surowca i popytu na ropę w czasie, gdy letni sezon wyjazdów nabiera tempa, a w Chinach gospodarka zaczyna wychodzić z lockdownów po epidemii Covid-19 - informują maklerzy.

Rynek paliw pod presją podaży

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 119,94 USD, wyżej o 0,44 proc.

Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na lipiec jest wyceniana po 121,00 USD za baryłkę, w górę o 0,36 proc.

Inwestorzy śledzą dane o zapasach paliw, a te w USA rosną. Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim cotygodniowym branżowym wyliczeniu, że zapasy benzyny w USA wzrosły w ub. tygodniu o 1,82 mln baryłek.

Z kolei zapasy ropy wzrosły o 1,85 mln baryłek, a paliw destylowanych - wzrosły o 3,37 mln baryłek.

Jest jednak mało prawdopodobne, jak podkreśla agencja Bloomberg, by informacja o wzroście zapasów przyniosła znaczącą ulgę na napiętych rynkach paliwowych w czasie, gdy zapasy są na najniższym sezonowym poziomie od 9 lat.

Reklama

Rynki ropy utrzymują w tym roku dynamikę wzrostową, ponieważ gospodarki na świecie ożywiły się po pandemii Covid-19, chociaż inwazja Rosji na terytorium Ukrainy i odradzanie się koronawirusa w Chinach przyczyniały się czasami do skrajnej zmienności notowań na giełdach paliw.

Do łask powracają różne projekty naftowe

Tymczasem "do łask" powracają różne projekty naftowe, które mogłyby poprawić sytuację paliwową w czasie trwającego kryzysu energetycznego. Tak jest w przypadku Wielkiej Brytanii, która sięga po swój kontrowersyjny wcześniej projekt naftowy Cambo na Morzu Północnym, zablokowany pół roku temu ze względów środowiskowych.

Operator Ithaca Energy ltd. podał, że emisja CO2, poniżej średniej, na polu Cambo, może być zgodna z agendą klimatyczną brytyjskiego rządu, a pole będzie można uznać za bezpieczne energetycznie.

Wielka Brytania, która była gospodarzem zeszłorocznej konferencji klimatycznej COP26, wezwała operatorów pół naftowych do pozyskiwania większej ilości węglowodorów z Morza Północnego po rozpoczęciu wojny Rosji na Ukrainie i gwałtownym wzroście cen energii.

Powrót biodiesla

Z kolei władze Brazylii rozważają jeszcze w tym roku zwiększenie ilości dodawanego biodiesla do paliwa dla ciężarówek, aby w ten sposób uniknąć niedoborów paliw.

Największa gospodarka Ameryki Łacińskiej może zwiększyć mieszankę biodiesla do 15 proc. z 10 proc. jeśli zapasy oleju napędowego utrzymają się na niskim poziomie w II połowie roku - podały źródła cytowane przez agencję Bloomberg.

Ceny oleju napędowego w Brazylii są obecnie na rekordowym poziomie ze względu na mniejszą podaż paliw na świecie w związku m.in. z sankcjami Zachodu nałożonymi na Rosję po jej inwazji na Ukrainę.

Główny związek naftowy Brazylii FUP ostrzegł, że ceny oleju napędowego w Brazylii mogą osiągnąć poziom 10 reali za litr (7,77 USD za galon) w II połowie roku wobec obecnego poziomu ok. 7 reali. W III i IV kw. brazylijscy rolnicy zużywają najwięcej oleju napędowego.

ROPA CRUDE

111,88 +2,31 2,11% akt.: 28.06.2022, 22:59
  • Max 112,22
  • Min 109,64
  • Stopa zwrotu - 1T 0,96%
  • Stopa zwrotu - 1M -4,57%
  • Stopa zwrotu - 3M -2,46%
  • Stopa zwrotu - 6M 44,58%
  • Stopa zwrotu - 1R 48,39%
  • Stopa zwrotu - 2R 187,46%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., baryłka Brent wyceniana była na 99 dol., a WTI na 92,8 dol. W kulminacyjnym momencie wzrostów ceny ropy naftowej dochodziły w USA do 130 dolarów za baryłkę, a ropy Brent były bliskie 140 dolarów za baryłkę

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »