Co może rada nadzorcza?

Co może rada nadzorcza? Jakie są jej kompetencje? Czy może wydawać polecenia zarządowi? Co może robić członek rady nadzorczej samodzielnie?

Co może rada nadzorcza? Jakie są jej kompetencje? Czy może wydawać polecenia zarządowi? Co może robić członek rady nadzorczej samodzielnie?

Rada nadzorcza - regulacje

Powołanie rady nadzorczej w spółce akcyjnej jest obowiązkowe. Jej zadania określone są w kodeksie spółek handlowych oraz w statucie. Oznacza to, że zakres czynności jakie musi wykonać rada nadzorcza nie jest taki sam w każdej firmie, choć wiele aspektów jest wspólnych.

Kodeks spółek handlowych określa wprawdzie w art. 382, par. 1, że "Rada nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności" jednakże już w tym samym artykule (par. 3) mówi, że "do szczególnych obowiązków rady nadzorczej należy ocena sprawozdań w zakresie ich zgodności z księgami i dokumentami, jak i ze stanem faktycznym, oraz wniosków zarządu dotyczących podziału zysku albo pokrycia straty, a także składanie walnemu zgromadzeniu corocznego pisemnego sprawozdania z wyników tej oceny". Więc teoretycznie wszystko, ale są sprawy ważne i ważniejsze.

Reklama

Do jej ważnych kompetencji należy również powoływanie i odwoływanie, także zawieszanie członków zarządu. (art. 368, par. 4 oraz art. 383, par. 1).

Specyfika rady nadzorczej

Rada nadzorcza - z racji swej funkcji - nie ma możliwości, jak i potrzeby, nadzorowania wszystkich zdarzeń jakie zachodzą w firmie. Było by to zresztą technicznie niemożliwe - nadzorować pracę czasami kilku tysięcy osób.

Dlatego też - w statucie - określa się to co każdorazowo musi podlegać zatwierdzeniu przez radę nadzorczą, czego przykładem jest zaciąganie zobowiązań przez zarządu powyżej określonej kwoty (patrz art. 384, par 1: "statut może rozszerzyć uprawnienia rady nadzorczej, a w szczególności przewidywać, że zarząd jest obowiązany uzyskać zgodę rady nadzorczej przed dokonaniem określonych w statucie czynności"). Właściciele-akcjonariusze określają, że zawieranie umów do wskazanej kwoty (np. 1 mln zł) są w kompetencji zarządu, ale powyżej tej kwoty zarząd musi uzyskać akceptację rady nadzorczej. W praktyce oznacza to, że o wielu umowach rada nadzorcza najzwyczajniej nie będzie nigdy wiedziała.

Kolegialność rady nadzorczej

Kolejną istotną sprawą regulującą zasady funkcjonowania rady nadzorczej jest jej kolegialność (art. 390, par. 1 "Rada nadzorcza wykonuje swoje obowiązki kolegialnie, może jednak delegować swoich członków do samodzielnego pełnienia określonych czynności nadzorczych"). Nie ma zatem możliwości, aby członek rady nadzorczej - jako jedna osoba - wyrażał stanowisko całej rady - bez odpowiedniego umocowania, jednorazowego - uchwałą rady, lub stałego - zapisami w statucie.

Zakaz wydawania poleceń zarządow

i

Rada nadzorcza nie może również wydawać zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki (zobacz art. 3751). Nie może tego robić również pojedynczy członek rady nadzorczej.

W celu wykonania swoich obowiązków rada nadzorcza (ale nie członek rady nadzorczej) może badać wszystkie dokumenty spółki, żądać od zarządu i pracowników sprawozdań i wyjaśnień oraz dokonywać rewizji stanu majątku spółki (art. 382, par. 4).

Dużo czy mało?

Czy zatem rada nadzorcza może dużo czy mało? Zapisy kodeksu spółek handlowych mają w swoich zapisach wiele regulacji ograniczających działania rady nadzorczej, jednak to w dużej mierze od właścicieli - i zapisów w statucie - leży to ile będzie miała "do powiedzenia" rada nadzorcza i jaka będzie jej pozycja.

Piotr Rybicki

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Nadzór Korporacyjny
Dowiedz się więcej na temat: rady | członek rady nadzorczej | rada | członek | rada nadzorcza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »