Reklama

Czeskie koncerny CEZ i EP Energy myślą o naszej Energi

Czeskie koncerny CEZ i EP Energy z grupy Energetyicky a Prujmyslovy Holding są zainteresowane udziałem w planowanej prywatyzacji Energi. EP Energy nie wyklucza też kupna Enei, jeśli taka oferta ze strony Skarbu Państwa się pojawi.

Ministerstwo Skarbu Państwa ocenia, że Energa może zadebiutować na GPW najwcześniej na przełomie września i października - poinformował Włodzimierz Karpiński, minister skarbu. Wcześniej wiceminister skarbu informował, że MSP do końca maja poinformuje czy i ewentualnie jakie aktywa mogą zostać wniesione do Energi przed jej IPO. Jednym z wariantów jest wniesienie ZEW Niedzica.

_ _ _ _

Grupa CEZ jest zainteresowana przejęciem Energi - poinformował Daniel Benes, prezes grupy CEZ. Spółka przygląda się wszystkim możliwościom na polskim rynku i wiele wskazuje na to, że najbliższą okazją do przejęcia będzie prywatyzacja Energi. W opinii prezesa Energa jest interesująca firma, gdyż jej biznes dystrybucyjny jest stabilny i regulowany. To będzie temat do dyskusji w tym i przyszłym roku. Wszystko zależy od decyzji polskiego rządu - dodał Benes.

Reklama

W Polsce jest już obecny czeski koncern energetyczny CzeZ, który jest właścicielem kilku elektrociepłowni. W ubiegłym roku polsko - czeskie obroty handlowe wyniosły ponad 14 miliardów euro. Nasz eksport do południowego sąsiada wyniósł w tym czasie 9 miliardów euro.

_ _ _ _

EP Energy też będzie zainteresowana udziałem w prywatyzacji Energi, a w przyszłości również Enei - poinformował Tomas David, prezes EP Energy. W 2010 roku EPH, który jest właścicielem EP Energy, składał już ofertę na Energę.

_ _ _ _ _

Polska zachęca Czechów do inwestowania w energetykę

Ministerstwo skarbu zachęcał wcześniej czeskich inwestorów do udziału w tej prywatyzacji. Wiceszef resortu Paweł Tamborski informował, że w tym roku na giełdzie znajdzie się grupa Energa, która dostarcza prąd prawie 3 milionom klientów.

Minister Paweł Tamborski przypominał, że w Polsce dobiega końca proces prywatyzacji, dlatego tym bardziej sprzedaż Energi powinna zainteresować naszych południowych sąsiadów.

Bez sprzedaży mniejszościowego pakietu akcji Energi trudno będzie zrealizować tegoroczny plan. Zapisano w nim, że z prywatyzacji minister finansów ma uzyskać 5 miliardów złotych.

Komentarz analityków DM BZWBK Czescy gracze mogliby z łatwością zasilić budżetową kasę, co najmniej w tym roku. Takie stwierdzenia sprawiają, iż sprzedaż Energi staje się realna w tym roku, a hipotetyczny powrót do negocjacji w sprawie sprzedaży Enei, w połączeniu z zakładanymi mocnymi rezultatami w 2013, mógłby wyzwolić bardzo dobre zachowanie się ceny akcji Enei na tle rynku. Obecnie zaskakująco dobre wyniki Enei i Tauronu powinny przełożyć się na silne argumenty do sprzedaży akcji przez Skarb Państwa tak szybko jak to możliwe, przed dostosowaniem rynku, co może wymazać te pozytywne skutki w rachunkach wyników obu wspomnianych spółek w 2014 roku. Paweł Puchalski, CFA

_ _ _ _ _

Wyniki Grupy ENERGA za 2012 rok

Grupa ENERGA zamknęła 2012 rok wzrostem przychodów o 7,8 proc., które ukształtowały się na poziomie 11,2 mld zł, oraz wyniku EBITDA o 7,2 proc. - do wysokości 1,6 mld zł. Aż o 30 proc. ENERGA zwiększyła nakłady inwestycyjne - z 1,4 mld zł w 2011 r. do 1,9 mld zł w roku ubiegłym. Grupa poprawiła także kluczowe wskaźniki operacyjne:

- Wzrost sprzedaży energii elektrycznej o 6 proc. (z 19,328 TWh do 20,559 TWh).

- Wzrost sprzedaży usług dystrybucyjnych energii o 2 proc. (z 19,6 TWh do 20,1 TWh).

- Wzrost liczby klientów ENERGA Obrót o 3,5 tys. do poziomu 2,891 mln (o połowę wzrosła liczba największych odbiorców przemysłowych).

- Wzrost liczby klientów ENERGA Operator o 25 tys. do poziomu 2,917 mln.

- Zmniejszenie o połowę czasu przerw w dostawach prądu, a o 30 proc. - liczby zakłóceń w jego dostawach (wg wskaźników SAIDI / SAIFI).

- Zmniejszenie zatrudnienia o 3,6 proc.

- Zmniejszenie o 9,4 proc. kosztów związanych z realizacją funkcji zarządczych i administracyjnych.

Grupa ENERGA

- głównymi obszarami jej działalności są: wytwarzanie, obrót i dystrybucja energii elektrycznej i ciepła. ENERGA dostarcza energię elektryczną dla ok. 2,9 mln klientów, Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 191 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 20 TWh energii rocznie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »