Reklama

Czy to już rynkowy kryzys?

Zmienność na rynkach rozgrzewała się od początku tego roku, aby osiągnąć punkt kulminacyjny na koniec miesiąca. Na rynkach szczególnie spekulacyjnych, czyli na giełdzie oraz na kryptowalutach trwa totalna wyprzedaż.


Tego samego nie możemy jednak powiedzieć o rynku walutowym czy rynku surowców. Czy w takim razie inwestorzy faktycznie powinni przygotować się na najgorsze?

Oczywiście tematem przewodnim tego tygodnia jest decyzja Rezerwy Federalnej w najbliższą środę. W tym wypadku raczej nikt nie spodziewa się działania. Oczywiście Fed potrafił zaskakiwać w dalekiej przeszłości, ale warto pamiętać, że mamy jeszcze wygaszanie programu QE, a drugą istotną kwestią jest brak chęci dolewania oliwy do ognia.

Reklama

Na rynkach spekulacyjnych trwa właśnie wyprzedaż w oczekiwaniu na wyższe stopy procentowe oraz idące spowolnienie, które wywołane jest monstrualną inflacją, nieobserwowaną w wielu miejscach od kilku dekad. Niemniej warto zastanowić się, czy cały rynek oczekuje tego samego.

Patrząc na rynek surowców obserwujemy utrzymanie się wysokich poziomów - to oznaka, że inwestorzy wciąż pozycjonują się na wysoką inflację. Drugą rzeczą jest brak istotnej zmienności na rynku walutowym. Rozpiętość zmienności na parze EUR/USD to ok. 300 pipsów w ostatnich 2 miesiącach, a sam poziom pary walutowej to mniej więcej połowa tego zakresu. Generalnie nie obserwujemy rajdu dolara, a waluty EM nie są silnie wyprzedawane.

EUR/USD

1,0732 0,0001 0,01% akt.: 27.05.2022, 22:54
  • Kurs kupna 1,0731
  • Kurs sprzedaży 1,0733
  • Max 1,0764
  • Min 1,0698
  • Kurs średni 1,0732
  • Kurs odniesienia 1,0731
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Złoty utrzymuje swoją pozycję, co może być związane z całkiem zachęcającymi danymi gospodarczymi w postaci produkcji przemysłowej czy płac, ale również na perspektywy dalszych podwyżek stóp procentowych.

Wyprzedaż na rynku giełdowym czy również na rynku kryptowalut jest silna, ale trudno powiedzieć, żebyśmy mieli do czynienia z paniką. Oczywiście nagły wzrost zmienności na rynku Forex mógłby doprowadzić do jeszcze gwałtowniejszych ruchów, ale prawdopodobnie więcej będziemy mogli powiedzieć dopiero w środę.

Wstępnie powinniśmy oczekiwać utrzymanie obecnej komunikacji przed Fed, choć jednocześnie nie wykluczałbym lekkiego zmiękczenia tonu. Fed słynie z tego, że w momencie silnej wyprzedaży na Wall Street łagodzi nieco swój komunikat.

Przed godziną 09:00, czyli przed rozpoczęciem sesji w Europie za euro musimy płacić 4,5303 zł, za franka 3,3786 zł, za dolara 3,9953 zł, za funta 5,4210 zł.

Michał Stajniak

Starszy Analityk Rynków Finansowych

XTB


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »