Reklama

Czy warto kupić akcje BGŻ?

Każdy inwestor obecnie zadaje sobie pytanie, ile są warte akcje BGŻ? Kilka biur dokonało już takiej wyceny.

Prospekt sporządzono w związku z ofertą publiczną do 16.046.596 sprzedawanych akcji serii A i D. Oferującymi są Biuro Maklerskie BGŻ i Dom Maklerski PKO BP.

Reklama

Bank podał na stronie internetowej, że według planów w ramach oferty publicznej 25 proc. akcji zostanie zaoferowane inwestorom indywidualnym, a pozostałe papiery instytucjom.

- Liczymy na duży udział inwestorów detalicznym. Będzie im oferowane 25 proc. całej oferty, z możliwością jej zwiększenia do 30 proc. - powiedział na konferencji prasowej Krzysztof Walenczak, wiceminister skarbu.

Zapis inwestora indywidualnego może opiewać na od 12 do 120 akcji banku. Ostateczna liczba akcji oferowanych w poszczególnych transzach zostanie opublikowana 17 maja "lub około tej daty".

Obecnie skarb państwa posiada 37,23 proc. akcji BGŻ, Rabobank International Holding 59,35 proc. akcji, a pozostałe 3,42 proc. należy do osób prawnych i fizycznych, w tym banków spółdzielczych i osób z akcjonariatu pracowniczego.

Po przeprowadzeniu oferty udział Skarbu Państwa zmniejszy się do 0,02 proc.

W prospekcie napisano, że bank od czasu przekształcenia w spółkę akcyjną nie wypłacał dywidendy. W związku z bogatym planem inwestycyjnym również "w najbliższej przyszłości nie przewiduje rekomendowania akcjonariuszom podejmowania decyzji w sprawie wypłaty dywidendy".

Bank planuje dalszą rozbudowę sieci oddziałów. W 2011 roku planuje otwarcie do 50 oddziałów. Z tej liczby do dnia publikacji prospektu otworzył 18 oddziałów i podpisał umowy w odniesieniu do kolejnych 29 lokalizacji. Rozpoczął też negocjowanie umów na pozostałe 3 oddziały. Jednocześnie BGŻ planuje otwarcie kolejnych 25 oddziałów w 2012 roku.

"Bank szacuje, iż w związku z realizacją programu tworzenia nowych oddziałów w 2011 r. poniesie nakłady inwestycyjne w kwocie ok. 51 mln zł" - napisano w prospekcie.

W drugiej połowie bieżącego roku bank planuje uruchomienie banku internetowego dla klientów z klasy średniej oraz klientów zamożnych z dużych miast.

Będzie też kontynuował inwestycje w ulepszenie i wdrożenie nowych systemów informatycznych.

Bank BGŻ jest uniwersalnym bankiem komercyjnym, specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa, gospodarki żywnościowej oraz infrastruktury regionalnej.

Harmonogram oferty publicznej BGŻ

Oferta publiczna BGŻ obejmuje do 16.046.596 akcji serii A i D. Cena maksymalna została ustalona na 90 zł.

4 maja - zawarcie umowy o plasowanie, publikacja aneksu do prospektu zawierającego informację o cenie maksymalnej, rozpoczęcie budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych;

5 maja - rozpoczęcie przyjmowania zapisów od inwestorów indywidualnych;

16 maja - zakończenie przyjmowania zapisów od inwestorów indywidualnych;

17 maja (do godz. 13.00) - zakończenie budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych, ustalenie ostatecznej liczby akcji sprzedawanych, ostatecznej liczby akcji sprzedawanych oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów oraz ceny sprzedaży dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych;

około 17 maja - opublikowanie ceny sprzedaży, ostatecznej liczby akcji sprzedawanych oferowanych w ramach oferty oraz liczby akcji sprzedawanych oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów;

18 - 19 maja - przyjmowanie zapisów od inwestorów instytucjonalnych;

Do 20 maja - ewentualne zapisy składane przez gwarantów oferty w wykonaniu zobowiązań wynikających z umowy o gwarantowanie oferty.

Przydział akcji sprzedawanych w ofercie;

23 maja - złożenie zlecenia sprzedaży akcji sprzedawanych na rzecz inwestorów indywidualnych za pośrednictwem systemu GPW; 24 maja - zapisanie akcji sprzedawanych na rachunkach papierów wartościowych inwestorów indywidualnych;

Do 26 maja - zapisanie akcji sprzedawanych na rachunkach papierów wartościowych inwestorów instytucjonalnych;

27 maja - pierwszy dzień notowania akcji sprzedawanych na GPW.

Sprawdź bieżące informacje z rynku pierwotnego GPW i NewConnect na stronach Biznes INTERIA.PL

- - - - -

BGŻ chce poprawić C/I, do 2012 r otworzy około 70 placówek

- Wybierający się na giełdę Bank BGŻ chce poprawić wskaźnik kosztów do dochodów, który obecnie wynosi 75,2 proc. W latach 2011-2012 bank planuje otworzy około 70 placówek. Zysk netto BGŻ w 2010 roku wyniósł 112 mln zł i w ciągu kilku lat bank nie planuje wypłacać dywidendy - poinformował na konferencji Jacek Bartkiewicz, prezes banku. "Strategią Banku jest uzyskiwanie szybszego tempa wzrostu przychodów niż kosztów operacyjnych, co powinno przełożyć się na sukcesywne polepszenie się wskaźnika kosztów do przychodów Banku" - napisano w opublikowanym w środę prospekcie emisyjnym banku.

W 2010 roku zysk netto banku wyniósł 112,3 mln zł, czyli był o 11,6 proc. wyższy niż w 2009 roku. Wynik na działalności bankowej wyniósł 1,02 mld zł, czyli wzrósł rok do roku o 9,8 proc.

Wskaźnik kosztów do dochodów w 2010 roku wynosił 75,2 proc., podczas gdy w 2009 roku 77 proc.

Wskaźnik ROE netto w 2010 roku wzrósł do 4,6 proc. z 4,3 proc., marża odsetkowa netto wzrosła do 2,3 proc. z 1,9 proc., a wskaźnik kredytów do depozytów do 94,4 proc. z 93,4 proc. Współczynnik wypłacalności banku wynosi 11,1 proc.

Bank od czasu przekształcenia w spółkę akcyjną nie wypłacał dywidendy. W środę podał, że w najbliższej przyszłości także nie przewiduje wypłacania dywidendy.

- W najbliższych latach nie planujemy wypłacania dywidendy. Trzy-pięć lat to perspektywa dalszego rozwoju banku, wówczas wszystkie wypracowane zyski będziemy chcieli przeznaczyć na rozwój - powiedział na konferencji Jacek Bartkiewicz, prezes banku.

W połowie kwietnia bank miał 364 oddziały, których zdecydowana większość zlokalizowana była w małych i średnich miastach. - Nasza strategia polega na zwiększaniu naszej obecności. Do 2012 roku chcemy otworzyć około 70 placówek - powiedział Bartkiewicz.

Jednocześnie BGŻ planuje otwarcie kolejnych 25 oddziałów w 2012 roku.

Bank oczekuje, że do końca 2011 r. ok. 45 proc. łącznej liczby oddziałów stanowić będą oddziały, które funkcjonują od 2008 r.

Nowe oddziały powinny osiągnąć próg rentowności w ciągu około dwóch lat od dnia ich otwarcia.

Pod koniec 2010 roku wartość portfela kredytowego brutto BGŻ wynosiła 20,57 mld zł, podczas gdy w 2009 roku 18,9 mld zł. Po około 38 proc. portfela mają klienci z sektora rolno-spożywczego oraz klienci detaliczni.

Wartość depozytów klientów banku wyniosła pod koniec 2010 roku 21,05 mld zł, podczas gdy w 2009 roku 19,6 mld zł. Zapisy w transzy indywidualnej na akcje BGŻ odbędą się w dniach 5-16 maja, a dla instytucji między 18 a 19 maja. Cenę maksymalną akcji banku ustalono na 90 zł.

Czy warto kupić BGŻ?

Każdy inwestor obecnie zadaje sobie pytanie, ile naprawdę są warte akcje BGŻ? Kilka biur dokonało już takiej wyceny:

- PKO BP (53,8 - 91,8 zł)
- Espirito Santo (70 - 91,8 zł)
- City Group (52,9 - 74,2 zł)

OPINIA

Z danych tych wynika, iż Skarb Państwa ustalił cenę w górnej części proponowanych widełek. Moim zdaniem oferta Banku BGZ nie jest fundamentalnie zbyt atrakcyjna zwłaszcza na tle innych banków notowanych na GPW. Nie przesądza to o porażce oferty, o sukcesie zadecydują inwestorzy instytucjonalni, czy będą oni chcieli złożyć zapis po tak wysokiej cenie? Zarządzający już deklarują że interesuje ich cena ok 65 złotych.

Przypomnijmy iż Rabobank wcześniej skupował akcje pracownicze płacąc po 50 zł za walor, pracownicy natomiast sprzedawali ostatnio akcje banku na umowy cywilno-prawne po ok 60-100 zł za akcje.

Marcin Zabrzeski

Dowiedz się więcej na temat: Akcji | pytanie | warto

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »