Daniel Obajtek powołany na kolejną kadencję

Daniel Obajtek został w środę powołany na stanowisko prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną kadencję - podał koncern w komunikacie. Jak podała spółka, Minister Aktywów Państwowych działający jako podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji spółki należących do Skarbu Państwa, powołał Obajtka w skład zarządu na nową wspólną kadencję.

Kadencja rozpoczyna się w dniu następnym po dniu wygaśnięcia obecnie trwającej wspólnej kadencji, czyli po dniu odbycia się Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2019 r.

Jak sprecyzował Orlen, następnie Rada Nadzorcza spółki powierzyła Danielowi Obajtkowi funkcję prezesa nowej wspólnej kadencji Zarządu rozpoczynającej się w dniu następnym po dniu wygaśnięcia obecnie trwającej wspólnej kadencji.

Daniel Obajtek jest prezesem zarządu PKN ORLEN od 6 lutego 2018 roku. Wcześniej, od 2017 do lutego 2018 roku, pełnił funkcję Prezesa Zarządu Grupy Energa S.A. W latach 2016-2017 kierował Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, usprawniając procesy związane z wydatkowaniem wielomiliardowych środków z funduszy unijnych i krajowych oraz optymalizując koszty funkcjonowania ARiMR. Od lipca 2016 do lutego 2018 był członkiem Rady Nadzorczej spółki LOTOS Biopaliwa.

Reklama

Jesteśmy coraz bliżej realizacji strategicznego celu, jakim jest budowa jednej multienergetycznej grupy, która będzie w stanie sprostać wymaganiom konkurencyjnego rynku - oświadczył w tym tygodniu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, nawiązując do planów przejęcia przez płocki koncern gdańskiej Grupy Energa.

PKN Orlen poinformował, że w poniedziałek Biuro Maklerskie PKO BP, które pośredniczy w wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji wyemitowanych przez gdańską Grupę Energa, podało, iż zapisami została objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66 proc. ogólnej liczby głosów. Koncern zaznaczył, iż tym samym "wszedł w kolejny kluczowy etap procesu przejęcia kapitałowego Grupy Energa".

Szef PKN Orlen zaznaczył, iż grupa kapitałowa tej spółki posiada już "mocny pion energetyczny", który po przejęciu Energi "będzie jeszcze bardziej rozwijać". Jak ocenił Obajtek, "zwiększy to stabilność funkcjonowania całej grupy, wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju, a w konsekwencji również polską gospodarkę".

PKNORLEN

67,6500 0,6000 0,89% akt.: 19.04.2024, 17:57
  • Otwarcie 66,5800
  • Max 68,0900
  • Min 66,5500
  • Kurs odniesienia 67,0500
  • Suma wolumenu 2 043 440
  • Suma obrotów 137 474 418,41
  • Widełki dolne 59,9300
  • Widełki górne 73,2300
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP

Komisja Europejska zapewniła ostatnio, że nie zmienia swojego podejścia do ocen fuzji w związku z pandemią koronawirusa. Bruksela przedstawiła niedawno zastrzeżenia do planowanego przejęcia Lotosu przez PKN Orlen i najbliższe tygodnie będą kluczowe w tej sprawie.  - Sprawa się toczy. Termin na wydanie decyzji przez Komisję Europejską mija 30 czerwca. Jeśli chodzi ogólnie o fuzje, to nasza polityka się nie zmienia - zapowiedziała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Arianna Podesta.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Bruksela ma obawy, że połączenie dwóch spółek, które jako jedyne zajmują się w Polsce rafinerią ropy naftowej, może m.in. zaszkodzić konkurencji na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży paliwa. W zależności od tego, jaki faktycznie jest zakres zastrzeżeń, jednym z rozważnych środków zaradczych miałaby być sprzedaż rafinerii przez Orlen. To z kolei jest nie do przyjęcia dla koncernu.


INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | koncerny paliwowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »