DM BDM: Epidemia uderzy w nasze banki

Sektor bankowy zapowiada, że w wyniku pandemii i związanych z nią skutków w ciągu najbliższych miesięcy polityka kredytowa banków będzie się zaostrzała. Zdaniem analityków w segmencie kredytów konsumpcyjnych może się ona zmienić istotnie wraz z oczekiwanym dużym spadkiem popytu. Analitycy DM BDM, w raporcie z 21 kwietnia, rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla PKO BP od zalecenia "trzymaj" , dla Santander Bank Polska i Millennium od zalecenia "redukuj', a dla mBanku od zalecenia "sprzedaj".

Bankowcy spodziewają się, że w segmencie kredytów dla małych i średnich firm, kredytów mieszkaniowych i kredytów konsumpcyjnych polityka kredytowa banków ulegnie zaostrzeniu. Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa oraz działania zmierzające do jego eliminacji mają coraz większy wpływ na realną gospodarkę. Banki będą tutaj ważnym ogniwem.

Analitycy DM BDM, w raporcie z 21 kwietnia, rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla PKO BP od zalecenia "trzymaj" , dla Santander Bank Polska i Millennium od zalecenia "redukuj', a dla  mBanku od zalecenia "sprzedaj".

Reklama

Według naszych szacunków relatywnie najbardziej wrażliwy na zmiany salda rezerw jest Alior Bank, a najmniej Handlowy i Pekao. Relatywnie wysoki wpływ na Alior Bank jest przede wszystkim efektem prowadzonego modelu biznesowego (wysoka marża odsetkowa oraz koszty ryzyka) oraz relatywnie niskiego oczekiwanego wyniku netto oraz rentowności kapitałów własnych w najbliższym okresie.

- Według naszych szacunków obniżka stóp procentowych relatywnie największy negatywny wpływ będzie miała w Alior Banku i PKO BP, a najmniejszy w ING BSK.

PKO BP

Rozpoczynamy wydawanie rekomendacji na PKO BP od zalecenia Trzymaj, z ceną docelową 23,0/akcję. Od początku roku kurs akcji banku spadł -36% wobec -41% spadku indeksu WIG-Banki. Lepsze zachowanie PKO BP odzwierciedla w naszym przekonaniu nie tylko wysoką efektywność operacyjną, ale także wyróżniające się na tle sektora wyniki finansowe w ostatnich latach.

O ile obniżki stóp procentowych istotnie obniżą zyski banku, w naszym przekonaniu PKO BP dzięki wysokiej efektywności i konserwatywnemu podejściu do zarządzania ryzykiem jest w stanie w relatywnie dobrym stanie przetrwać nadchodzący kryzys gospodarczy.

SANTANDER BANK POLSKA

Rozpoczynamy wydawanie rekomendacji na Santander Bank Polska od zalecenia Redukuj z ceną docelową PLN 145/akcję. Santander przez ostatnie lata wyróżniał się na tle sektora wysoką rentownością. Dodatkowo od 2020 r. bank miał w znacznie większym stopniu korzystać z fuzji z Core DBPL, ponieważ większość kosztów integracji została już poniesiona, a w latach 2020-2021 miały pojawić się znaczące synergie.

Korzyści fuzji schodzą jednak obecnie na dalszy plan - w 2020 r. oczekujemy istotnego spadku zysku netto nie tylko ze względu na rosnące rezerwy, ale także spadek NII potęgowany zmianą metody księgowania rezerw na "małe" TSUE. Zwracamy również uwagę na relatywnie niskie możliwości absorpcji rosnących kosztów ryzyka.

mBANK

Rozpoczynamy wydawanie rekomendacji dla mBanku od zalecenia Sprzedaj z ceną docelową PLN 179/akcję. Od początku roku kurs akcji banku spadł 44% wobec 41% spadku indeksu WIG-Banki. O ile w naszym przekonaniu mBank pozytywnie wyróżnia się na tle sektora m.in. pod względem innowacyjności, nie jest w stanie trwale generować ROE powyżej kosztu kapitału.

Ze względu na niską rentowność nadchodzący kryzys może spowodować istotny spadek wyników, a możliwości absorpcji wzrostu rezerw są ograniczone. Czynnikiem ryzyka pozostaje wysoka ekspozycja banku na walutowe kredyty hipoteczne. Pomimo, że Commerzbank podtrzymuje chęć sprzedania mBanku, uważamy, że ze względu na obecne uwarunkowania transakcja zostanie odłożona w czasie.

MILLENNIUM

Rozpoczynamy wydawanie rekomendacji dla Millennium od zalecenia Redukuj z ceną docelową PLN 2,80/akcję. Po rozpoczęciu konsolidacji Eurobanku i poniesionych kosztach integracji, 2020 r. miał przynieść istotne synergie oraz znaczący wzrost wyników.

Ze względu jednak na m.in. obniżki stóp procentowych oraz wzrost kosztów ryzyka, oczekujemy, że w 2020 r. zysk netto banku spadnie -69% r/r. Zwracamy również uwagę na ryzyko wzrostu rezerw na "duże" TSUE oraz relatywnie niską podatność banku na wyższy - niż zakładany - wzrost kosztów ryzyka. Pomimo silnego spadku kursu akcji (-49% vs. -41% spadek indeksu WIG-Banki) uważamy, że obecna wycena na 0,4x P/BV nie odzwierciedla w pełni czynników ryzyka.

WIG-BANKI

12 882,22 +93,09 0,73% akt.: 17.01.2025, 17:15
  • Otwarcie 12 893,09
  • Max (czas) 12 964,25(17.01.2025 10:01)
  • Min (czas) 12 832,53(17.01.2025 09:11)
  • Wartość odniesienia 12 789,13
  • Suma obrotów 191 779 923,11
  • Liczba akt. instr. 13/13
  • Waga akt. instr. % 100,00
  • Poziom indeksu ZAMKNIĘCIE
Zobacz również: WIGind WIG.MS-ECM WIGmed

Dom Maklerski BDM S.A.
Dowiedz się więcej na temat: bank | WIG-BANKI
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »