DM BPS rekomenduje Herkules
Herkules wyrasta na jednego z głównych beneficjentów dobrej koniunktury w budownictwie spośród notowanych na GPW spółek budowlanych.Podtrzymujemy pozytywne nastawienie do spółki oraz rekomendację KUPUJ, podwyższając jednocześnie cenę docelową do 3,90 PLN (potencjał +23%).
Wykorzystanie parku maszynowego na poziomie bliskim 90% widoczne jest nie tylko w wysokiej dynamice przychodów, ale przekłada się bezpośrednio również na wzrost marż i generowanych zysków. Uważamy, że ogłaszane wysokie wydatki infrastrukturalne wspomagane środkami z UE pozwolą na utrzymanie wykorzystania sprzętu w dalszych latach na wysokim poziomie, co umożliwi spółce negocjację jeszcze korzystniejszych kontraktów.
Ekspansja ma być także wzmocniona przez akwizycje konkurencyjnych podmiotów oraz zakup specjalistycznych, wysokotonażowych dźwigów. Położenie również większego nacisku na realizację usług związanych z farmami wiatrowymi oraz realizacja dodatkowych kontraktów przez Gastel Prefabrykacje będzie naszym zdaniem skutkować dynamicznym wzrostem generowanych przez Herkules zarówno przychodów, jak i zysków. To wszystko sprawia, że podtrzymujemy pozytywne nastawienie do spółki oraz rekomendację KUPUJ, podwyższając jednocześnie cenę docelową do 3,90 PLN (potencjał +23%).
Poprawa wyników w kolejnych latach. Według naszych obliczeń w 2015 roku nastąpi wzrost zarówno przychodów, jak i zysku netto grupy Herkules do poziomów odpowiednio 141 mln PLN (+15,1% r/r) i 12,6 mln PLN (+23,3% r/r). Tak duże dynamiki wyników będą wsparte w głównej mierze konsolidacją Viatronu, który według nas osiągnie w całym roku ok. 10 mln PLN przychodów, a zysk netto ok. 2 mln PLN. Do wyników pozytywnie kontrybuować będzie także zwiększenie bazy sprzętowej oraz szacowane przez nas nadal wysokie jej wykorzystanie. Uważamy, że w roku 2016 i kolejnych spółka będzie się rozwijała głównie przez przejęcia innych podmiotów i widzimy możliwość dalszej poprawy rentowności ze względu na prognozowane przez nas coraz większe zapotrzebowanie na usługi dźwigowe.
Akwizycje oraz zakup maszyn kluczem do zwiększenia potencjału. Przejęcie podmiotów posiadających atrakcyjny park maszynowy jest naturalnym etapem rozwoju dla branżowego lidera jakim jest Herkules. Spółkę stać na akwizycję podmiotów, które mogą zwiększyć jej potencjał o 50-70 żurawi wieżowych. Ze względu na decyzję Hochtiefa o sprzedaży Streifa, na horyzoncie widnieje również możliwość przejęcia sprzętu od tego podmiotu, dysponującego ok. 160 żurawiami wieżowymi. Herkules obecnie posiada 201 dźwigów tej klasy, tak więc pierwsza akwizycja pozwoliłaby na zwiększenie przychodów o 30% z żurawi wieżowych (ok. +10 mln PLN rocznie), natomiast druga o 75% (ok. +25 mln PLN rocznie). Co więcej, w lutym tego roku ma zostać również dostarczony żuraw kołowy Liebherr o maks. udźwigu 500t. Szacujemy, że przychody z tego żurawia mogą sięgnąć ok. 5 mln PLN rocznie, a marża brutto ze sprzedaży oscyluje na poziomie 30-40%.
Lukratywny rynek farm wiatrowych. Według scenariusza bazowego raportu EWEA do 2020 roku w Polsce powinno się wytwarzać ok. 10 tys. MW energii pochodzącej z farm wiatrowych. Na chwilę obecną tylko ok. 3,7 tys. MW jest produkowane z tego źródła. Tak więc, w ciągu 6 następnych lat, w Polsce może zostać postawionych ok. 3000 wiatraków. Wartość rynku prac obsługiwanych przez Herkulesa i Viatron w ciągu tych kilku następnych lat szacujemy na 400 mln PLN. Drugie tyle będą warte usługi transportu ponadgabarytowego obsługującego te inwestycje. Herkules w roku poprzednim postawił ok. 40, natomiast Viatron 43, z tego w samym 4Q'14 - 20 jednostek. W roku 2015 Herkules może wznieść również ok. 40, natomiast Viatron 72 wiatraki.
Atrakcyjne otoczenie makroekonomiczne. Spadające ceny ropy naftowej oraz niskie stopy procentowe sprawiają, że Herkules może zwiększać realizowane marże. Spółka szacuje, że w związku z niższymi kosztami paliwa jest w stanie zaoszczędzić ok. 0,5 mln PLN rocznie. Estymujemy, że dodatkowo ok. 0,5 mln PLN rocznie może być zaoszczędzone ze względu na niższe odsetki.
Możliwa dywidenda w tym roku. Przewidujemy, że spółka może w tym roku wypłacić dywidendę. Zakładamy współczynnik wypłaty na poziomie ok. 25%, co daje ok. 0,06 PLN/akcję (DYield=1,9%). Wypłata dywidendy w następnych latach będzie zależna od wielkości przeprowadzanych inwestycji. W przypadku sprzedaży majątku nieoperacyjnego (inwestycja w Krynicy Górskiej lub działka w Warszawie) może również zostać wypłacona dywidenda specjalna.
żródło DM BPS
opr MZB