Do fuzji z Euronextem jeszcze daleko

Rodzimi brokerzy wyrazili swe zaniepokojenie w związku z umową o współpracy między warszawską giełdą a Euronextem. Z kolei GPW zapowiada, że w ciągu najbliższych dwóch lat nie dojdzie do aliansu.

Rodzimi brokerzy wyrazili swe zaniepokojenie w związku z umową o współpracy między warszawską giełdą a Euronextem. Z kolei GPW zapowiada, że w ciągu najbliższych dwóch lat nie dojdzie do aliansu.

Izba Domów Maklerskich (IDM) sprzeciwia się podpisaniu przez Giełdę Papierów Wartościowych umowy o wzajemnym członkostwie z Euronextem, bez wcześniejszej konsultacji z przedstawicielami biur maklerskich. Jesteśmy przekonani o tym, że członkowie Euronextu znajdą się w uprzywilejowanej pozycji wobec polskich brokerów - brzmi wspólne stanowisko władz dwudziestu biur maklerskich. Na początku lutego Warszawska Giełda Papierów Wartościowych podpisała z Euronextem wstępną umowę o wzajemnym członkostwie. Umowa ta wejdzie jednak w życie najwcześniej na początku przyszłego roku. Do tego czasu powinny zostać wypracowane standardy przyszłej współpracy. Uważamy, że podjęcie prac nad łączeniem, choćby wstępnym i operacyjnym, platform obrotu i systemów rozliczeń musi być poprzedzone określeniem strategii rozwoju polskiego rynku kapitałowego - czytamy w oświadczeniu IDM. Tylko wspólne działania wszystkich uczestników rynku stworzą szansę rozwoju, a nie marginalizacji rynku kapitałowego w Polsce - dodaje IDM. Przypomnijmy, że

Reklama

Euronext, który powstał z aliansu giełd w Paryżu, Amsterdamie i Brukseli, jest piątą co do wielkości giełdą na świecie. Umowa z GPW o wzajemnym członkostwie nie zakłada jednak powiązań kapitałowych między stronami i nie determinuje przyszłego sojuszu strategicznego obu giełd. Zwłaszcza, że rodzima giełda nie planuje aliansu w ciągu najbliższych dwóch lat. Natomiast decyzja co do kierunków i sposobów prywatyzacji GPW zapadnie najprawdopodobniej w drugiej połowie roku. Giełda prowadzi wstępne rozmowy z resortem skarbu. Czekamy na ostateczną decyzję - powiedział w piątek PAP Piotr Szeliga, wiceprezes GPW.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: GPW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »