Reklama

Drożejący węgiel poprawia wyniki JSW

Poprawa koniunktury na światowych rynkach węgla, koksu i stali wpłynęła pozytywnie na wyniki Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Co prawda po dziewięciu miesiącach grupa zanotowała prawie 63 mln zł straty netto, ale rok wcześniej strata wynosiła 1,1 mld zł. W dodatku w wynikach za sam trzeci kwartał pojawił się już zysk netto na poziomie 268 mln zł.

- Od połowy sierpnia obserwujemy dynamiczny wzrost notowań węgli koksujących. Rynek nam sprzyja, tym bardziej, że wzrasta też zapotrzebowanie na węgiel koksowy poza Chinami. Pamiętajmy, że rynek koksu jest rynkiem globalnym, a koks z Polski konkuruje z dostawami tego surowca z całego świata - powiedział Tomasz Cudny, prezes JSW. Dodał, że światowy handel koksem wyniósł w drugim kwartale tego roku 7,2 mln ton. Był to najwyższy kwartalny wynik od co najmniej dziesięciu lat.

Przychody grupy po dziewięciu miesiącach bieżącego roku wzrosły o ponad 31 proc., do 6,8 mld zł, a EBITDA wyniosła 1,04 mld zł podczas gdy rok wcześniej była ujemna i wyniosła ponad 99 mln zł. Strata netto zmniejszyła się do 63 mln zł z 1,1 mld zł przed rokiem.

Reklama

JSW

38,4600 -1,0300 -2,61% akt.: 30.11.2021, 09:03
  • Otwarcie 38,5000
  • Max 38,6900
  • Min 38,1600
  • Kurs odniesienia 39,4900
  • Suma wolumenu 38 495
  • Suma obrotów 1 480 542,3200
  • Widełki dolne 34,6500
  • Widełki górne 42,3500
Zobacz również: BOGDANKA COALENERG ENEA

Rosną ceny węgla i koksu

Ogólna sprzedaż węgla wyprodukowanego w kopalniach JSW wzrosła w ciągu 9 miesięcy tego roku o 11 proc. rok do roku, do 11,1 mln ton. Sprzedaż koksu wzrosła o 1,4 proc., do 2,7 mln ton. Produkcja węgla ogółem spadła o 4,1 proc. i wyniosła 10,2 mln ton, wzrosła natomiast o 15,1 proc. produkcja koksu, do prawie 2,8 mln ton. Kolejny kwartał spadają zapasy węgla wyprodukowanego przez JSW.

Notowania cen koksu na rynku europejskim wzrosły o ponad 68 proc., do 403,3 dol. za tonę. Z kolei notowania spotowe węgla koksowego typu premium wzrosły o 37 proc., do ponad 177 USD/t, a typu semi-soft aż o 85 proc., do 128 USD/t. To wszystko przełożyło się na wzrost przychodów grupy o ponad 31 proc. nMocno rosły też ceny stali. Wyroby płaskie, używane głównie w segmencie automotive, podrożały o 135 proc., a ceny wyrobów długich, używanych w budownictwie, wzrosły o 70 proc.

- Nasza spółka w tym roku, po bardzo trudnym covidowym roku, stara się w jak największym stopniu korzystać ze sprzyjającego otoczenia rynkowego - powiedział podczas konferencji wiceprezes JSW Sebastian Bartos.

Zwrócił on uwagę, że produkcja stali na świecie wzrosła w okresie styczeń-wrzesień o 8 proc. do 1,46 mld ton, a na terenie samej Unii Europejskiej aż o 20 proc., do 115 mln ton. Wiceprezes tłumaczył, że wynika to z innej bazy porównawczej w przypadku Europy i świata. Chiny i Indie wcześniej zaczęły się odbudowywać po pandemicznym załamaniu, w związku z tym dane za zeszły rok nie były tam tak słabe jak w Europie, która ciężko "przechodziła" covid, wiele tutejszych zakładów wstrzymało swoją działalność.

Wkrótce aktualizacja strategii

JSW zapowiedziała, że na początku przyszłego roku ogłosi aktualizację strategii. Przedstawiciele spółki zaznaczali, że nie będzie to całkowita zmiana założeń, a jedynie ich aktualizacja w oparciu o bieżące trendy i to, co dzieje się "na pograniczu przyroda-technika".

- Zarząd spojrzał na strategię, na pewne jej obszary, ma nieco inną wizję jeśli chodzi o prowadzenie pewnych działań - powiedział Tomasz Cudny, który pracuje jako prezes JSW od końca sierpnia tego roku. Priorytetem na pewno ma pozostać zwiększanie wolumenu produkcji węgla koksowego.

Przedstawicieli spółki pytano o wzrost kosztów, w tym związanych z drożejącą energią elektryczną. - Ceny energii szalały w tym roku. Zakładamy, że wzrost cen w 2022 r. może nie być aż tak duży, ale będzie kontynuowany - poinformował wiceprezes Edward Paździorko. W odpowiedzi na te trendy spółka zamierza zwiększać udział energii produkowanej w ramach grupy i ograniczać energochłonność zakładów. JSW liczy też, że ze względu na swoją skalę wynegocjuje korzystniejsze warunki zakupu energii na przyszły rok.

Zarząd firmy zatwierdził niedawno wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa JSW w postaci zakładu górniczego OG Jastrzębie III KWK Jastrzębie-Bzie. Ma ono być przekazane (nieodpłatnie) do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Artur Wojtków, wiceprezes JSW, poinformował, że fizyczne przekazanie aktywów nastąpi 1 stycznia 2022 r. Do SRK przejdzie około 900 pracowników, z czego 700 skorzysta z urlopów, a 200 z odpraw. - W 2022 roku zredukuje to koszty pracownicze o około 150 mln zł - powiedział.

Nowe technologie nie są zagrożeniem

Przedstawiciele firmy nie obawiają się, że nowe technologie, w tym piece elektryczne, wyprą tradycyjny sposób wytopu stali metodą wielkopiecową. Europa importuje blisko 40 mln ton węgla koksowego, tymczasem JSW produkuje 11-12 mln ton. - Stajemy się jedynym producentem tego surowca w UE. Czeskie kopalnie wygaszają swoją działalność. To pokazuje, że jest miejsce dla naszego węgla koksowego w Unii, nawet gdyby zmiany technologiczne postępowały - powiedział Bartos.

Dodał przy tym, że nowe technologie nie zastąpią w stu procentach starych, zmiany muszą bowiem uwzględniać ekonomikę wytwórstwa stali. Rosnące koszty energii elektrycznej hamują nieco zapędy w tym kierunku. - Przejście na piece elektryczne powoduje dodatkowy pobór energii. Nie wszystkie kraje są na to przygotowane - poinformował, przekonując, że w perspektywie 2030 roku nie widzi w związku z tym zagrożeń dla firmy.

W kolejnych latach JSW zakłada produkcję roczną węgla na poziomie ponad 14 mln ton, przy czym rosnąć ma udział węgla koksowego. Według informacji spółki z wiosny tego roku, w 2020 r. węgiel koksowy stanowił ok. 77 proc. całej produkcji, pozostała część to węgiel energetyczny. Firma w tym roku planowała wzrost udziału węgla koksowego do ok. 85 proc.

Monika Borkowska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »