Dziesiątki debiutów w 2008 roku

W 2008 r. warszawska Giełda Papierów Wartościowych (GPW) spodziewa się 70 debiutów spółek na rynku głównym i ponad 80 nowych firm na alternatywnym rynku NewConnect - poinformował prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej, jego zdaniem od 15 do 20 debiutantów na rynku głównym będzie pochodzić z zagranicy. Dodał, że GPW założyła, iż w przyszłym roku na rynku kapitałowym pojawi się około 5 prywatyzowanych firm, w tym PGE, Enea oraz LOT.

Zdaniem Sobolewskiego, na polskiej giełdzie będą debiutować głównie firmy z Europy Zachodniej i "dawać będą przykład spółkom z regionu". Dodał, że GPW liczy na debiuty 1-2 firm ukraińskich, 2 emitentów z Łotwy i być może z Litwy. Aktualna jest zapowiedź bułgarskiej Sofarmy. GPW chce też "ostro walczyć" o firmy z rynku czeskiego. Sobolewski nie wykluczył, że w kolejnym roku na GPW mogą pojawić się emitenci z Białorusi.

Reklama

Sobolewski podkreślił, że dla GPW debiuty spółek energetycznych, zapowiadane przez ministerstwo skarbu, to "strategiczny sektor". Na warszawskiej giełdzie z dużych spółek energetycznych notowany jest tylko czeski CEZ. Sobolewski dodał, że wejście PGE, którego kapitalizację ocenia na 30-40 mld zł, zaliczyłoby tę spółkę do największych giełdowych emitentów.

Zdaniem szefa GPW, dynamicznie będzie się rozwijać w 2008 r. rynek instrumentów pochodnych.

Sobolewski przypomniał, że od 1 stycznia na rynku regulowanym giełdy zacznie obowiązywać próg 5 mln euro kapitalizacji, co oznacza, że mniejsze firmy nie będą dopuszczane do obrotu giełdowego. Wyjaśnił, że rozwiązanie to ma dawać "jednolity profil ryzyka". Dodał, że w środę rada giełdy zmieniła regulamin tak, że od początku 2009 r. próg kapitałowy wyniesie 10 mln euro. Potem ma on już się nie zwiększać.

- Progi kapitałowe są dlatego, by dbać o prestiż rynku - wyjaśnił prezes GPW.

Od poniedziałku sesje na NewConnect zostały wydłużone i zamiast w godz. 10-14 odbywają się między 9.30 a 16.30, tak jak sesje na rynku regulowanym. Sobolewski poinformował, że prawdopodobnie w 2008 r. sesje giełdowe na rynku regulowanym zostaną wydłużone do godz. 17.

Sobolewski powiedział też, że "są bardzo poważne szanse na to, iż pierwszy etap prywatyzacji warszawskiej giełdy zostanie zakończony w 2008 r., potem ma nastąpić etap drugi, odważniejszy". Jego zdaniem, zamiary resortu skarbu, by prywatyzacja GPW przebiegała w fazach, jest "bardzo dobrym podejściem". - To podejście bezpieczne - uznał.

W czwartek na GPW zadebiutował akcjonariusz Pekao SA, włoski bank UniCredit. Był to 101. debiut giełdowy w 2007 r., wliczając debiuty na rynku głównym oraz NewConnect.

Sobolewski życzył inwestorom, by w 2008 r. byli "bardziej uodpornieni" na emocje. - Wierzę, że fundamenty gospodarki są dobre - dodał.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: giełdy | GPW | firmy | Radosław Sobolewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »