Reklama

Fed obniżył skalę skupu aktywów do poziomu 25 mld USD miesięcznie

Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami zdecydowała w środę o obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego do poziomu 25 mld USD miesięcznie. Jednocześnie Fed ocenił, że pomimo przyspieszającego wzrostu w USA istnieje wciąż duża przestrzeń do poprawy na rynku pracy.

Amerykański Bank Centralny zdecydował w środę o obniżeniu skali skupu aktywów do poziomu 25 mld USD miesięcznie. Fed będzie tym samym teraz miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 25 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 10 mld USD miesięcznie.

Z ankiet przeprowadzonych przez agencję Bloomberg wynikało, że większość analityków spodziewała się właśnie obniżki skali skupu aktywów do poziomu 25 mld USD miesięcznie.

Fed rozpoczął wygaszanie programu luzowania ilościowego na grudniowym posiedzeniu, kiedy to obniżył skup o 10 mld USD miesięcznie. W takiej samej skali Fed obniżał programu QE na kolejnych posiedzeniach.

Reklama

W minutes z czerwcowego posiedzenia Fed zasygnalizował, że program luzowania ilościowego zostanie zakończony prawdopodobnie w październiku.

Fed zaznaczył w środę, tak jak czynił we wszystkich komunikatach w ostatnim czasie, że po zakończeniu programu luzowania ilościowego stopy procentowe w USA powinny pozostawać na niskich poziomach przez "znaczny okres czasu".

Fed ocenił, że pomimo przyspieszającego wzrostu w USA istnieje wciąż duża przestrzeń do poprawy na rynku pracy.

- Szereg wskaźników sugeruje, że na rynku pracy utrzymują się duże niewykorzystane moce - napisano w komunikacie.

Stopa bezrobocia w USA w czerwcu wyniosła 6,1 proc., wobec 6,3 proc. w maju 2014 r. Stopa bezrobocia w USA jest najniższa od września 2008 r.

Lepszy od oczekiwań okazał się środowy, wstępny odczyt amerykańskiego Produktu Krajowego Brutto za II kwartał 2014. PKB w USA wzrósł w II kwartale 2014 roku o 4,0 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB w II kwartale 2014 roku o 3,0 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

Fed po zakończeniu posiedzenia w środę oświadczył, że inflacja w USA zbliżyła się do poziomu zakładanego przez cel inflacyjny amerykańskiego banku centralnego.

- Obniżyło się nieco prawdopodobieństwo tego, inflacja będzie się utrzymywała poniżej 2 proc. Długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostają stabilne - napisano.

Kolejne posiedzenie FOMC, na którym będą podejmowane decyzje w sprawie polityki monetarnej w USA zaplanowane jest na 16-17 września.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »