Fed trzeci raz z rzędu podniesie stopy proc.? Ekonomiści: podwyżka o 0,75 pkt proc. praktycznie przesądzona

Rynki wyczekują decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej - oczekuje się, że bank centralny dokona trzeciej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 0, 75 pkt proc. w celu walki z wysoką inflacją. Rynki oczekują na decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz najnowsze projekcje makroekonomiczne, które zostaną opublikowane o godzinie 20.00 czasu polskiego. Konferencja prezesa Fedu Jerome'a Powella rozpocznie się o 20.30.

Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga oczekują, że stopy proc. wzrosną o 75 punktów bazowych. Tylko 2 z 96 ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg spodziewa się podwyżki kosztu pieniądza w USA o cały pkt proc.

Michael Hewson, główny analityk rynkowy w CMC Markets UK, także wskazywał, że rynki są coraz bardziej zaniepokojone możliwością globalnej recesji.

Fed pcha amerykańską gospodarkę prosto w szpony recesji

"Widzimy wyraźne oznaki, że banki centralne nie zawahają się przy podejmowaniu decyzji i są gotowe tolerować recesję, jeśli będzie to cena, którą będą musiały zapłacić, aby opanować inflację, a to oznacza wyższe rentowności na krótkich końcach krzywej na całym świecie" - powiedział Andrew Ticehurst, strateg ds. stawek w Nomura.

Reklama

"Rezerwa Federalna USA zaostrza politykę monetarną, pchając gospodarkę prosto w szpony recesji. Uzależnienie rynku akcji od luzowania przez Fed, gdy indeksy mocno spadają, może być kolejny celem, który Jerome Powell chce zlikwidować, agresywnie podnosząc stopy procentowe" - oceniła Danielle DiMartino Booth, dyrektorka generalna i główna strateg Quill Intelligence.

"Nastroje rynkowe mogą być osłabiane przez coraz bardziej jastrzębie sygnały z Fed, zwłaszcza po danych o wysokiej sierpniowej inflacji, a szczególnie wskaźnika bazowego" - zauważył Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management.

Z kolei Axel Rudolph, analityk rynku w IG Group stwierdził, że - Obecnie widzimy dane potwierdzające, że gospodarka na świecie rzeczywiście zwalnia. Spodziewam się, że akcje spadną poniżej marcowych minimów. Znajdujemy się w otoczeniu, w którym banki centralne agresywnie podnoszą stopy procentowe - historycznie zawsze prowadziło to do bessy na rynkach" - powiedział.

EBC pójdzie śladem Fed?

Joachim Fels, dyrektor zarządzający i globalny doradca ekonomiczny w PIMCO, powiedział, że chociaż spodziewa się "stosunkowo płytkiej" recesji, "jest mało prawdopodobne, aby po niej nastąpiło ożywienie w kształcie litery V, ponieważ uporczywa inflacja uniemożliwi bankom centralnym złagodzenie polityki w znaczący sposób w najbliższym czasie".

Zdaniem analityków ING Banku do końca roku kurs euro/dolar prawdopodobnie zostanie dość blisko parytetu. Licytacja między Fed a EBC o to, kto jest bardziej jastrzębi będzie trwać w kolejnych miesiącach. Słabość euro może okazać się czynnikiem, który skłoni również ECB do większych podwyżek pomimo ryzyka recesji w strefie euro, ale para może jednak nie być w stanie trwale wybić się ponad parytet.

EUR/USD

1,0657 0,0013 0,11% akt.: 19.04.2024, 22:58
  • Kurs kupna 1,0655
  • Kurs sprzedaży 1,0658
  • Max 1,0676
  • Min 1,0612
  • Kurs średni 1,0657
  • Kurs odniesienia 1,0644
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

L.de Guindos z EBC ocenił że strefa euro nie znajduje się w klasycznej sytuacji popytowego przegrzania koniunktury, a energia pozostaje dominującą przyczyną wzrostu inflacji i spowolnienia wzrostu gospodarczego.  W jego ocenie, przy obecnym, niskim poziomie stóp procentowych, polityka pieniężna jest nadal akomodacyjna, wspierając w ten sposób popyt i ostatecznie przyczyniając się do presji cenowej.

Przy rekordowo wysokiej inflacji takie łagodne nastawienie polityki pieniężnej nie jest już właściwe. Dodatkowo EBC musi zadbać o to, aby oczekiwania inflacyjne pozostały dobrze zakotwiczone.  Wiceprezes ocenił, że podwyżka stóp o 75 pb to ważny krok, który przyspieszył przejście z wysoce akomodacyjnego poziomu stóp procentowych w kierunku poziomów, które zapewnią powrót inflacji do średniookresowego celu na poziomie 2 proc. Powtórzył ponadto, że kolejne decyzje EBC będą zależne od napływających danych i podejmowane z posiedzenia na posiedzenie.

 Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja USA | Fed | stopy procentowe | dolar | recesja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »