Fitch obniża ratingi Banku Millennium; mBank na liście obserwacyjnej

Agencja ratingowa Fitch Ratings obniżyła ratingi Banku Millennium, z kolei mBank został umieszczony przez Fitch na liście obserwacyjnej - poinformowały banki w komunikatach giełdowych w piątek. Jednym z powodów zmian są wakacje kredytowe.

Jak podał Millennium długoterminowy rating został obniżony do poziomu "BB" z "BBB-" z perspektywą stabilną. Krótkoterminowy rating "B" z "F3", Viability Rating "bb" z "bbb-", narodowy rating długoterminowy "BBB+(pol)" z "A(pol)", a rating narodowy krótkoterminowy został utrzymany na poziomie "F1(pol)".

Zmiana ratingów - powodem wakacje kredytowe

Jak podał bank, "ratingi Millennium odzwierciedlają presję na kapitały wynikającą w przeważającej mierze z ponadprzeciętnego zaangażowania banku w produkty, które stały się przedmiotem rządowej lub sądowej interwencji, mających negatywny wpływ na raportowaną zyskowność. Jednocześnie, są one wspierane przez solidną pozycję rynkową, zadowalającą podstawową rentowność i jakość aktywów, jak również silny profil pod względem finansowania i płynności".

Reklama

Sama agencja Fitch przyznaje, że jednym z powodów zmian jest wpływ wakacji kredytowych na wskaźniki banku.

Z kolei mBank podał w piątek, że agencja ratingowa Fitch Ratings umieściła ratingi mBanku, takie jak viability rating (indywidualny) "bbb-", rating długoterminowy "BBB-", na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

"Przyczyną powyższej decyzji jest obniżenie przez Fitch oceny środowiska operacyjnego dla Polski do poziomu "bbb" z "bbb+", głównie w wyniku wprowadzenia ustawowych wakacji kredytowych dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny w polskiej walucie" - podał mBank.

Fitch: Modele biznesowe banków znajdują pod presją

W opinii agencji Fitch, dotychczas rentowne modele biznesowe banków znajdują pod presją w związku poziomem ingerencji państwa oraz nadchodzącym spowolnieniem gospodarczym.

Według Fitch, ratingi mBanku będą znajdowały się na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym do czasu, gdy agencja przeprowadzi pełną ocenę wpływu zrewidowanej oceny środowiska operacyjnego i bezpośredniego wpływu wakacji kredytowych na kluczowe wskaźniki finansowe Banku.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: bank | wakacje kredytowe | Fitch
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »