Fuzja Orlenu i Lotosu. Premier: Za wcześnie żeby mówić o rewizji

Fuzja Orlenu i Lotosu - między innymi o tę kwestię był pytany na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Donald Tusk. - Jest za wcześnie, aby powiedzieć, czy powstaną prawne przesłanki, które umożliwiłyby unieważnienie decyzji odparł premier. Jak dodał, wyjaśnienie tej sprawy "do samego końca" będzie istotnym elementem działalności władz w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Jest za wcześnie żeby spekulować, czy możliwe jest cofnięcie fuzji Orlenu i Lotosu. Tak uważa premier Donald Tusk. Jak dodał, "bezdyskusyjne" jest jednak, że Polska na transakcji straciła miliardy oraz ""istotny element suwerenności w największej firmie paliwowej".

Fuzja Orlenu i Lotosu. "Za wcześnie, żeby spekulować"

- Jedna rzecz jest bezdyskusyjna - straciliśmy miliardy, straciliśmy istotny element suwerenności w największej firmie paliwowej, oddaliśmy pieniądze i bardzo dużo władzy Arabii Saudyjskiej, zrobiliśmy to we współpracy z najbardziej proputinowskim politykiem Viktorem Orbanem - tak na konferencji prasowej o fuzji Orlenu i Lotosu wypowiedział się premier Donald Tusk. - Znaczy robił to PiS - zaznaczył Tusk.

Reklama

Szef rządu był pytany o tę kwestię na konferencji prasowej po posiedzeniu swojego gabinetu. Jak dodał premier, wyjaśnienie tej sprawy "do samego końca" będzie istotnym elementem działania i obowiązków nowych władz w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Jak wskazał, jest jednak za wcześnie by odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest odwrócenie decyzji o fuzji. - Czy możliwa jest rewizja decyzji o fuzji? Tutaj prawnicy będą mieli wielkie pole do popisu - wskazał. - Dzisiaj jest o wiele za wcześnie, żeby powiedzieć, czy powstaną prawne przesłanki, które umożliwiłyby unieważnienie tej decyzji. Dajcie popracować odpowiednim służbom, nie tylko prokuraturze - dodał szef rządu.

PKNORLEN

- - - akt.: 15.11.2024, 07:45
  • Otwarcie -
  • Max -
  • Min -
  • Kurs odniesienia 53,1000
  • Suma wolumenu -
  • Suma obrotów -
  • Widełki dolne 47,7900
  • Widełki górne 58,4100
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP

Fuzja Orlenu i Lotosu została przeprowadzona w 2022 roku. Jako warunek przejęcia Lotosu przez Orlen Komisja Europejska wyznaczyła sprzedaż część udziałów nowej połączonej spółki, tak, żeby nie tworzyć monopolu na rynku. W ramach transakcji część udziałów Rafinerii Gdańskiej należącej do Lotosu sprzedano saudyjskiej rządowej firmie Saudi Aramco, a część stacji paliwowych Orlenu węgierskiej firmie MOL.

We wtorek posłanka Agnieszka Pomaska z KO podała, że w sprawie fuzji zostało wszczęte śledztwo. Rozpoczęła je prokuratura w Płocku. Śledztwo będzie dotyczyło umów związanych z połączeniem spółek Lotos i Orlen, ale też wyprzedaży Lotosu. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: rząd Donalda Tuska | Orlen | fuzja Orlenu i Lotosu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »