Reklama

Grodno zanotowało wzrost na trudnym rynku

Grodno SA, jeden z największych dystrybutorów i dostawców rozwiązań elektrotechnicznych i oświetleniowych, zaprezentowało szacunkowe wyniki za rok obrotowy zakończony 31 marca.

Grodno SA, jeden z największych dystrybutorów i dostawców rozwiązań elektrotechnicznych i oświetleniowych, zaprezentowało szacunkowe wyniki za rok obrotowy zakończony 31 marca.

Szacunkowe jednostkowe przychody Grodno SA w roku obrotowym 2016/17 wyniosły 326,7 mln zł, co oznacza wzrost o 4,7 proc. rok do roku oraz realizację prognozy w 95 proc.. Zmiana ta była rezultatem konsekwentnej rozbudowy sieci oddziałów, a także rozwoju oferty asortymentowej i usługowej. Jak wyjaśnia zarząd poprawa sprzedaży została osiągnięta pomimo trudnej sytuacji w branży montażowej.

- W 2016 r. krajowa produkcja budowlano-montażowa odnotowała spadek o 14 proc., początek bieżącego roku również był trudny i dopiero w marcu doświadczyliśmy odbicia. Wzrost skali działalności Grodna w tym okresie potwierdza naszą wyjątkową pozycję na tle branży i jest dobrym prognostą na przyszłość. Mamy optymistyczne nastawienie, jeśli chodzi o rozwój Grodna w bieżącym roku - twierdzi Andrzej Jurczak, prezes zarządu Grodno SA.

Reklama

Wyniki pod wpływem kosztów rozwoju

Szacunkowy zysk operacyjny spółki za rok 2016/17 wyniósł 11,5 mln zł, natomiast zysk netto 8,5 mln zł. Wielkości te stanowią odpowiednio 92,7 proc. oraz 93,4 proc. prognozy. Na niższą od zakładanej wcześniej rentowność wpłynęło zarówno rynkowe spowolnienie, jak i koszty związane z realizacją przejęć i rozbudową sieci sprzedaży.

- Obok pewnej presji rynkowej na marże, nasze pozycje wynikowe pozostają pod wpływem nieustannego rozwoju skali działalności. Wpływ na szacunkowy wynik za ostatni rok obrotowy miały m.in. koszty transakcyjne w wysokości 0,5 mln zł związane z przejęciem firmy Bargo, koszty związane z rozbudową powierzchni magazynowej, a także z otwarciem kolejnych oddziałów w całej Polsce. Pomimo niższych od prognozowanych poziomów, nasze wyniki wyróżniają nas na tle rynku i są dla mnie satysfakcjonujące - wyjaśnia prezes Jurczak.

Sytuacja w branży sprzyja przejęciom

Kluczowym elementem strategii Grodno SA pozostaje konsolidacja rynku dystrybucji materiałów elektrotechnicznych. W lutym br. spółka zrealizowało największe w dotychczasowej historii przejęcie hurtowni Bargo, posiadającej 9 oddziałów w województwie mazowieckim. W związku z przejęciem zarząd Grodna spodziewa się wzrostu rocznego skonsolidowanego wyniku EBITDA o 2 mln zł począwszy od drugiego roku po przejęciu.

Ponadto 2 maja 2017 r. Grodno podpisało porozumienie o przejęciu działalności handlowej firmy Jorga, działającej w branży elektroinstalacyjnej i oświetleniowej. Dzięki akwizycji Grodno wzmocni swoją pozycję redystrybucyjną w woj. mazowieckim, zwiększając obrót w tym segmencie o ok. 2,5 mln zł.

- Tymczasowe spowolnienie branży stanowi dla nas bardzo dobrą okazję do dalszej konsolidacji rynku. Mniejsze podmioty mają ciekawe wyceny, jednocześnie dostrzegają, że działalność w większej skali jest bardziej opłacalna. Ich właściciele często sami zwracają się do nas z propozycją odsprzedaży biznesu - komentuje Andrzej Jurczak.

Nie tylko dystrybucja

Poza dystrybucją materiałów elektrotechnicznych i oświetleniowych, szans na dynamiczny rozwój spółka upatruje w pozostałych segmentach działalności. Od kilku lat z powodzeniem rozwija ofertę kompleksowych usług elektrotechnicznych, a także zaawansowanych technologicznie rozwiązań dla klientów profesjonalnych. Bardzo dobre wyniki odnotowuje m. in. w obszarze dostaw rozwiązań fotowoltaicznych. W związku z przewidywaną sytuacją legislacyjną spółka spodziewa się dalszego szybkiego rozwoju w tym obszarze działalności.

- Planujemy rozwój na wielu płaszczyznach, zarówno w obszarze asortymentu, jak i innowacyjnych, kompleksowych usług i rozwiązań. Konsekwentnie budujemy silną pozycję, która już dziś umożliwia nam nie tylko skuteczną konsolidację rynku, ale i generowanie ponadprzeciętnych dla branży marż. Pracujemy także nad nową strategią, wraz z którą przedstawimy prognozy na bieżący rok obrotowy. Spodziewamy się, że obecny rok obrotowy będzie lepszy od zakończonego 2016/17 - dodaje Andrzej Jurczak.

Opr. MD

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Grodno S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »