Reklama

Grupa Mondi wezwała do sprzedaży 34 proc. akcji Mondi Świecie

Mondi International i Framondi wezwały do sprzedaży 34 proc. akcji Mondi Świecie po 69 zł za akcję - poinformował pośredniczący w wezwaniu UniCredit CAIB.

Mondi International i Framondi wezwały do sprzedaży 34 proc. akcji Mondi Świecie po 69 zł za akcję - poinformował pośredniczący w wezwaniu UniCredit CAIB.

Mondi International zamierza nabyć w wyniku wezwania 17.000.000 akcji spółki, co stanowi 34 proc. łącznej liczby akcji spółki oraz głosów na WZ.

Nabywający, wraz ze swoim podmiotem dominującym (tj. Mondi plc) po wezwaniu zamierza osiągnąć 50.000.000 akcji spółki, stanowiących 100 proc. jej kapitału.

Grupa Mondi poinformowała w wezwaniu, że zamierza kontynuować obecną strategię spółki. Zamierza wycofać Świecie z GPW.

Jeżeli, po przeprowadzeniu wezwania wzywający uzyskają prawa do przynajmniej 90 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki, rozważą przeprowadzenie przymusowego wykupu akcji spółki będących w posiadaniu akcjonariuszy mniejszościowych (squeeze-out).

Reklama

Zapisy w wezwaniu będą przyjmowane od 7 marca do 10 kwietnia. Przewiduje się, że dzień transakcji sprzedaży na GPW będzie mieć miejsce 13 kwietnia 2012 r., a dzień rozliczenia transakcji przez KDPW 18 kwietnia 2012 r.

Wzywający nie planują skrócenia terminu przyjmowania zapisów, chyba, że cel wezwania zostanie osiągnięty przed upływem okresu przyjmowania zapisów. Okres przyjmowania zapisów może zostać przedłużony maksymalnie do 70 dni.

W środę na zamknięciu sesji za akcję Mondi Świecie płacono 69 zł.

Mondi Świecie spodziewa się, że 2012 rok będzie trudniejszy od poprzedniego

Mondi Świecie spodziewa się, że 2012 rok będzie trudniejszy od minionego w związku z osłabieniem koniunktury na rynku papieru - napisał prezes Maciej Kunda w liście do akcjonariuszy. "Podstawowym wyzwaniem będzie zapewnienie zakładanego poziomu rentowności w okresie odczuwalnych - szczególnie w ostatnim kwartale minionego roku - oznak osłabienia koniunktury na rynku papieru" - poinformował prezes.

Zaznaczył jednocześnie, że początek roku nie wskazuje na to, by miała się powtórzyć sytuacja z 2008 roku. "Musimy jednak mieć na uwadze ryzyka o charakterze makroekonomicznym, związane z kryzysem finansowym strefy euro" - napisał.

Dodał, że duże znaczenie dla działalności firmy, w tym dla dalszych planów inwestycyjnych w obszarze energetyki, będą miały planowane zmiany w zakresie zasad wsparcia odnawialnych źródeł energii. "Z analizy planowanych zmian wynika, że w kilkuletniej perspektywie należy spodziewać się stopniowego obniżania poziomu dotychczasowego wsparcia odnawialnych źródeł energii dla grupy. Nie spodziewam się jednak, aby zmiany te charakteryzowały się wysoką dynamiką" - poinformował.

Przychody z tytułu certyfikatów energii odnawialnej oraz energii czerwonej (wytwarzanej w skojarzeniu z produkcją ciepła) wyniosły w 2011 roku 137,6 mln zł wobec 139,3 mln zł rok wcześniej.

W czwartym kwartale 2011 roku zysk netto grupy wyniósł, według wyliczeń PAP, 75,6 mln zł i był o 9 proc. niższy od konsensusu. Zysk operacyjny ukształtował się na poziomie 99,3 mln zł, o 0,9 proc. poniżej średniej prognoz rynkowych. Przychody wyniosły 662 mln zł i były niższe o blisko 4 proc. od oczekiwań rynkowych.

W całym 2011 roku przychody grupy wyniosły 2.772 mln zł wobec 2.264 mln zł rok wcześniej, zysk operacyjny wzrósł do 457,3 mln zł z 331 mln zł przed rokiem, a zysk netto do 396 mln zł z 249,3 mln zł.

W ujęciu ilościowym sprzedaż papieru w zeszłym roku była wyższa o 59,5 tys. ton, czyli o 5 proc. w porównaniu z rokiem 2010. Wolumen produkcji wzrósł rok do roku o 54,5 tys. ton, czyli o 4 proc.

"Mimo iż w drugiej połowie roku nastąpił stopniowy spadek cen, średnioroczny wzrost cen sprzedawanych przez nas wyrobów w relacji do 2010 roku wyniósł przeszło 16 proc. To pozwoliło na utrzymanie wysokiej rentowności sprzedaży w całym minionym roku, pomimo wzrostu cen podstawowych surowców i usług" - napisał prezes w liście do akcjonariuszy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »