Reklama

Haitong Bank rekomenduje Kruk

W raporcie z 17 marca Haitong Bank obniża rekomendację dla spółki Kruk z Kupuj na SPRZEDAJ oraz obniża cenę docelową akcji spółki ze 194,90 PLN na 175 PLN. Rekomendacja została zaktualizowana ze względu na kilka dostrzeganych przez analityków ryzyk dotyczących spółki.

Najważniejsze ryzyko, jakie widzi Haitong Bank, to prognozowany spadek podaży niespłacanych terminowo kredytów (NPL) w Polsce. Zmusiłoby to spółkę do zwiększenia inwestycji na nowych rynkach, które są mniej znane i mniej rentowne.

Reklama

Ekspansja zagraniczna jest początkowo kosztowna i miałaby negatywny wpływ na wynik finansowy spółki. Poza tym, choć wynik za 2015 r. nieznacznie przekroczył prognozy analityków (zysk netto 198,7 mln PLN), to ich uwagę zwraca słaba struktura: 25 proc. wyniku finansowego stanowiły aktualizacje wyceny portfeli.

W tym roku Haitong konserwatywnie zakłada wzrost zysku netto o 5 proc., do kwoty 214,1 mln PLN, z czego aktualizacje wyceny powinny stanowić 21 mln PLN. Także wytyczne zarządu stają się bardziej ostrożne, wskazując na jednocyfrowy wzrost zysku netto (choć w przeszłości spółka miała wyniki lepsze od zakładanych w wytycznych). Na dodatek analitycy Haitong uważają, że wycena spółki Kruk jest dość wysoka, jako że ich prognozy sugerują wskaźnik P/E w 2016E na poziomie 15.9x i EV/EBITDA gotówkowa na poziomie 7.3x. Choć spółka potwierdziła, że chce regularnie dzielić się zyskiem z akcjonariuszami, zakładana przez Haitong stopa dywidendy w 2016E wynosi zaledwie 1 proc.. Analitycy Haitong Bank zakładają, że zysk netto będzie o 7 proc. niższy od konsensusu rynkowego w tym roku i o 15 proc. w 2017E.

Autor raportu: Łukasz Jańczak, Analityk, CFA, Haitong Bank

Dowiedz się więcej na temat: ze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »