Reklama

Hyperion z Grupy MNI zrealizuje projekt infrastrukturalny o wartości 156 mln zł netto

Warszawska spółka Hyperion należąca do Grupy MNI została wybrana przez Zarząd Województwa Małopolskiego na inwestora, który zrealizuje projekt pod nazwą "Małopolska Sieć Szerokopasmowa", obejmujący blisko 3000 km szerokopasmowej sieci światłowodowej, która umożliwi dostęp do Internetu dla 90 proc. mieszkańców regionu, jak i 100 proc. instytucji publicznych i firm działających w województwie małopolskim.

Małopolska Sieć Szerokopasmowa Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie jest spółką celową powołaną 11 sierpnia 2011 r. przez Województwo Małopolskie do realizacji projektu, który ma zapewnić dostęp do nowoczesnych usług szerokopasmowych w województwie małopolskim poprzez budowę infrastruktury telekomunikacyjnej na obszarach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Zarząd Województwa Małopolskiego postanowił po roku, że to zadanie przekaże jednak inwestorowi branżowemu, który dysponuje odpowiednim know-how dotyczącym budowy infrastruktury telekomunikacyjnej. Na inwestora została wybrana notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spółka holdingowa Hyperion S.A. z Grupy MNI, której Zarząd Województwa Małopolskiego sprzeda udziały w spółce Małopolska Sieć Szerokopasmowa Sp. z o.o., o wartości nominalnej 2,4 mln zł. - Na początku stycznia 2013 roku podpiszemy z Zarządem Województwa Małopolskiego umowę zakupu 100 proc. udziałów spółki Małopolska Sieć Szerokopasmowa Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Z chwilą jej zawarcia jedynym udziałowcem MSS zostanie Hyperion, należący do Grupy MNI, będącej właścicielem m.in. jednego z największych alternatywnych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce (MNI Telecom S.A.) - mówi Tomasz Szczypiński, prezes Hyperion S.A.

Reklama

3000 km światłowodowej sieci

W wyniku realizacji projektu Małopolska Sieć Szerokopasmowa giełdowa spółka Hyperion S.A. (indeks WIG-TELKOM) utworzy blisko 2926 km szerokopasmowej sieci światłowodowej, którą będzie zarządzał, jako właściciel. Na sieć szkieletowo-dystrybucyjną składać się będzie:

" 1209 km nowo wybudowanej sieci dystrybucyjnej,

" 700 km dzierżawionej sieci szkieletowej,

" 1017 km dzierżawionej sieci dystrybucyjnej.

" 19 węzłów szkieletowych (w miastach powiatowych województwa małopolskiego)

" 245 węzłów dostępowych.

Sieć budowana w ramach projektu Małopolska Sieć Szerokopasmowa będzie oparta na technologii kabli światłowodowych, i łączenia przy ich pomocy fizycznych lokalizacji w jedną strukturę logiczną. Cała sieć szkieletowa oraz znaczna część sieci dystrybucyjnej ma powstać w oparciu o włókna światłowodowe wybudowane, zakupione lub dzierżawione w modelu IRU (indefeasible right of use). Wartość nakładów to 156 mln zł netto, przy czym projekt otrzymał 64 mln zł netto wsparcia z funduszy Unii Europejskiej. - Ten projekt zmieni technologicznie Małopolskę, umożliwiając dostęp do szerokopasmowego Internetu niemal wszystkim mieszkańcom, także tym z małych miasteczek i wsi, zapobiegając tym samym wykluczeniu cyfrowemu. Zainwestowaliśmy w MSS, bo uważamy, że spółka ma przyszłość - zapewni nam odpowiednie przychody i zyski. Dotacja unijna w wysokości 64 mln zł czyni atrakcyjną efektywną wewnętrzną stopę zwrotu z inwestycji - mówi Tomasz Szczypiński, prezes Hyperiona.

90 proc. gospodarstw domowych z Internetem

Dzięki realizacji inwestycji Hyperion S.A. do 2015 roku zapewni dostęp do Internetu dla 210 tys. gospodarstw domowych w Małopolsce (90 proc.). MSS ma upowszechnić dostęp do szerokopasmowego Internetu w regionie. Celem (społecznym) projektu jest też i walka z tzw. wykluczeniem cyfrowym, dlatego do najistotniejszych wskaźników należy liczba osób spoza dużych miast, które uzyskają dostęp do szerokopasmowego Internetu - 770 tys. osób (potencjalna liczba użytkowników, którzy znajdują się w zasięgu węzłów powstałej sieci szerokopasmowej). MSS ma połączyć również 500 instytucji publicznych (100 proc.) oraz wszystkich przedsiębiorców działających na terenie województwa małopolskiego. Warszawski Hyperion zamierza czerpać dochody z zarządzania siecią 3000 km światłowodów. - Jako operator Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej będziemy ją udostępniali wszystkim zainteresowanym operatorom telekomunikacyjnym w postaci: dzierżawy infrastruktury pasywnej i usług transmisyjnych - mówi Tomasz Szczypiński, prezes Hyperiona.

Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spółka holdingowa Hyperion.

Opr. KM

Sprawdź bieżące notowania Hyperiona na stronach BIZNES INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »