Inwestycje energetyczne Orlenu ze wsparciem z rynku mocy

Grupa Orlen na aukcji głównej na rok dostaw 2026, przeprowadzonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne w ramach rynku mocy, zakontraktowała co najmniej 2,17 GW.

Spośród minimum osiemnastu zakontraktowanych jednostek grupy, dwa planowane nowe bloki gazowo-parowe w Ostrołęce (obowiązek mocowy ok. 696 MW) i Grudziądzu (obowiązek mocowy ok. 518 MW) uzyskają kontrakty 17-letnie.

Spółka podaje, że aukcja zakończyła się z ceną zamknięcia mieszczącą się w przedziale 367,05-400,40 zł/kW/rok. Oznacza to, że przychody grupy Orlen z tytułu zawartych umów mocowych mogą wynieść łącznie przez 17 lat co najmniej 7,9 mld zł. Źródła gazowe będą uzupełniały odnawialne źródła energii, pełniąc rolę stabilizatora OZE.

Reklama

Orlen rozwinie energetykę gazową

- Rozwój energetyki gazowej to jeden z ważnych kierunków w strategii ORLEN2030. W związku z udziałem nowoczesnych bloków gazowych grupy Orlen w tegorocznej aukcji głównej rynku mocy, kierunek ten zyska kolejne solidne podstawy biznesowe. Uzyskanie wieloletnich umów mocowych dla planowanych w Ostrołęce i Grudziądzu bloków gazowo-parowych jest też istotne z perspektywy zachowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej do odbiorców końcowych - mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Pozostałe obiekty grupy zgłoszone do aukcji głównej to: blok gazowo-parowy we Włocławku, Elektrownia Szczytowo-Pompowa Żydowo, małe elektrownie wodne, Elektrownia Wodna Włocławek czy Elektrownia Ostrołęka B (wykorzystanie biomasy) oraz kilkanaście jednostek redukcji popytu tzw. DSR (dobrowolne czasowe obniżenie przez odbiorców zużycia energii elektrycznej lub przesunięcie w czasie jej poboru na polecenie PSE - red.).

Rynek mocy to regulowany mechanizm, który zabezpiecza dostawę energii w okresach zagrożenia, kiedy jest wyjątkowo duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. W ramach rynku mocy dostawcy mocy otrzymują wynagrodzenie proporcjonalne do zakontraktowanej mocy, którą zobowiązują się wprowadzać do sieci na wezwanie PSE oraz pozostawanie w gotowości do jej wprowadzenia.

Wyboru jednostek uczestniczących w tym mechanizmie dokonuje się w trakcie aukcji mocy poprzedzonej procesami certyfikacji, podczas których właściciele jednostek przekazują oświadczenia i  informacje charakteryzujące ich jednostkę.

PKNORLEN

66,1300 -0,3100 -0,47% akt.: 02.05.2024, 17:51
  • Otwarcie 66,4400
  • Max 66,4400
  • Min 65,3600
  • Kurs odniesienia 66,4400
  • Suma wolumenu 1 206 409
  • Suma obrotów 79 594 871,86
  • Widełki dolne 59,8000
  • Widełki górne 73,0800
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP

morb

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | energetyka | Gaz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »