JSW będzie się starać przeprowadzić ofertę w czerwcu
- Jastrzębska Spółka Węglowa będzie się starać przeprowadzić ofertę publiczną w czerwcu - powiedział dziennikarzom prezes spółki, Jarosław Zagórowski.
- Będziemy się starać, by zdążyć z ofertą w czerwcu. Chcemy wypełnić wszystkie terminy. Nikt nas z nich nie zwolnił - powiedział prezes.
Według niego większość szczegółów związanych z negocjacjami pracowniczymi została już uzgodniona i pozostało już tylko "dopieszczenie detali".
Prezes powiedział, że spółkę stać na przeprowadzenie zaplanowanych na ten rok procesów inwestycyjnych. - Wejście na giełdę otworzy nam furtkę, by w przyszłości sięgnąć po kapitał - poinformował.
Powtórzył, że przez około pięć lat JSW będzie wydawać rocznie na inwestycje po ok. 1 mld zł.
Zgodnie z założeniami, planowanej na czerwiec ofercie JSW nie będzie towarzyszyła emisja nowych akcji.
Związkowcy zasiadający w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) zwrócili się w poniedziałek do wojewody śląskiego o pilne zwołanie kolejnego posiedzenia tej Komisji, by kontynuować rozmowy służące zażegnaniu sporu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW).
W miniony piątek komitet protestacyjno-strajkowy w JSW zapowiedział, że jeśli do 30 maja nie zostaną podpisanie wszystkie porozumienia związane ze związkowymi postulatami, w kopalniach firmy rozpocznie się strajk.
Związkowcy chcą kontynuować rozmowy w ramach WKDS, ale wojewoda nie wyznaczył dotąd terminu kolejnego spotkania. Strona związkowa chce, by w rozmowach - oprócz związkowców z JSW - wzięli udział przedstawiciele zarządu przygotowującej się do wprowadzenia na giełdę spółki oraz resortów gospodarki i skarbu.
"Dialog pomiędzy stroną społeczną JSW a zarządem spółki, prowadzony w ramach WKDS, jest znakomitą szansą na zakończenie konfliktu w tym przedsiębiorstwie. I warto go w tej formule kontynuować, z korzyścią dla wszystkich stron" - ocenił w poniedziałek szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, który podpisał się pod wnioskiem do wojewody.
Wiceszef Solidarności w JSW Roman Brudziński jest przekonany, że podjęcie - jak mówił - "intensywnych i pełnych woli kompromisu" rozmów pozwoli na uzgodnienie i podpisanie porozumień "we wszystkich spornych obszarach" przed końcem miesiąca.
5 maja związkowcy z JSW parafowali porozumienie dotyczące gwarancji pracowniczych i na najbliższym posiedzeniu WKDS chcieliby je ostatecznie podpisać. Do uzgodnienia i podpisania pozostały jeszcze porozumienia w pozostałych trzech obszarach rozmów.
Związki uważają, że kolejne porozumienia powinny zapewniać wprowadzenie zmian w statucie JSW, zabezpieczających realizację postanowień strategii dla górnictwa do 2015 roku, gwarancje utrzymania pełnego władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w JSW oraz gwarancje powoływania członków rady nadzorczej i członka zarządu spółki z wyboru załogi. Chodzi również o gwarancje wydania wszystkim pracownikom akcji pracowniczych oraz uzgodnienia zasad podziału walorów pomiędzy osoby uprawnione oraz pracowników nieuprawnionych, a także o wzrost wynagrodzenia zasadniczego w JSW o 10 proc.
W miniony czwartek minister gospodarki Waldemar Pawlak podpisał uchwały walnego zgromadzenia dotyczące zgody na upublicznienie JSW. Firma złożyła w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny w związku z planowaną na czerwiec publiczną ofertą akcji. Wcześniej Pawlak zwlekał z tą decyzją, czekając na porozumienia ze stroną społeczną. Dotąd parafowano jedno z nich - dotyczące gwarancji pracowniczych.
W poniedziałek prezes JSW Jarosław Zagórowski potwierdził, że spółka będzie starać się przeprowadzić ofertę publiczną w czerwcu. Według niego, większość szczegółów związanych z negocjacjami pracowniczymi została już uzgodniona i pozostało - jak mówił - "dopieszczenie detali".
Także wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska oceniła w poniedziałek, że debiut JSW na giełdzie 30 czerwca nadal jest realny. "Prospekt emisyjny spółki jest dobrze przygotowany i procedura w KNF powinna przebiegać bez zakłóceń" - mówiła dziennikarzom wiceminister w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
"Debiut 30 czerwca jest realny, a jeśli nawet się przesunie, nie sądzę, by było to więcej niż dwa-trzy dni" - dodała Strzelec-Łobodzińska.(
- - - - -
- Debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej na giełdzie 30 czerwca nadal jest realny. Prospekt emisyjny spółki jest dobrze przygotowany i procedura w KNF powinna przebiegać bez zakłóceń - ocenia wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. Dodaje, że book building możliwy jest w drugiej połowie czerwca. - Uważamy, że prospekt jest bardzo dobrze przygotowany i że proces w KNF powinien przebiegać bez zacięć. Debiut 30 czerwca jest realny, a jeśli nawet się przesunie, nie sądzę, by było to więcej niż dwa-trzy dni - powiedziała dziennikarzom.
- Book building na akcje JSW odbędzie się raczej w drugiej połowie czerwca - dodała.