Manipulacja akcjami LPP? Wszczęto dochodzenie

Wszczęto dochodzenie ws. manipulacji akcjami LPP - takie postanowienie otrzymała spółka. Dochodzenie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

LPP otrzymała postanowienie o wszczęciu dochodzenia w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa manipulacji akcjami spółki przez Hindenburg Research LLC - poinformowała spółka w komunikacie.

"Spółka otrzymała postanowienie o wszczęciu dochodzenia w sprawie podejrzenia popełnienia w dniu 15 marca 2024 roku przez osoby związane ze spółką Hindenburg przestępstwa manipulacji instrumentami finansowymi w postaci akcji spółki, które są notowane na rynku regulowanym organizowanym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, (...) poprzez rozpowszechnienie za pośrednictwem internetu informacji, które dawały lub mogły dawać fałszywe lub wprowadzające w błąd sygnały co do rzeczywistego popytu, podaży lub ceny instrumentu finansowego" - napisano.

Reklama

Podano, że dochodzenie zostało wszczęte przez Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji i jest nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

LPP

16 290,0000 -290,0000 -1,75% akt.: 23.07.2024, 17:51
  • Otwarcie 16 530,0000
  • Max 16 670,0000
  • Min 16 220,0000
  • Kurs odniesienia 16 580,0000
  • Suma wolumenu 3 028
  • Suma obrotów 49 467 170,00
  • Widełki dolne 14 880,0000
  • Widełki górne 18 180,0000
Zobacz również: CCC CDRL ESOTIQ

Przypomnijmy: wiosną (w marcu) ukazał się raport Hindenburg Research dotyczący rosyjskiej części biznesu LPP. W raporcie zarzucono spółce, że miała wyjść z Rosji jedynie w sposób pozorowany.

Akcje LPP gwałtownie traciły na wartości

W efekcie kurs akcji LPP zanurkował (tylko podczas jednej sesji notowania spadły o ponad 30 proc. - handel zawieszono).

W kolejnych dniach (w połowie marca) akcje LPP zyskiwały na wartości.

Hindenburg Research jest firmą inwestycyjną, która zarabia na tzw. krótkich pozycjach na akcjach spółek (szybka sprzedaż zakupionych walorów). Hindenburg Research przygotowuje raporty o spółkach.

Zajmowanie tzw. krótkich pozycji przy jednoczesnych dużych i gwałtownych zmianach kursu akcji przynosi niebagatelne zyski.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: spółki giełdowe | akcje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »