Reklama

MF szykuje wprowadzenie nowej ulgi podatkowej

Jak podał wiceminister finansów Jan Sarnowski, likwidacja podatku od zysków kapitałowych nie jest rozważana, możliwe jest wprowadzenie ulg i zwolnień w przypadku inwestycji długoterminowych.

Likwidacja podatku od zysków kapitałowych nie jest rozważana, możliwe jest wprowadzenie ulg i zwolnień w przypadku inwestycji długoterminowych - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Jan Sarnowski.

"(...) W związku z powyższym całkowita likwidacja podatku dochodowego od osób fizycznych z zysków kapitałowych nie jest obecnie rozważana. Likwidacja w Polsce podatku od kapitałów pieniężnych spowodowałaby nie tylko ubytek we wpływach do budżetu państwa, ale także mogłaby spowodować napływ do Polski kapitału spekulacyjnego i wzrost rynku spekulacyjnych instrumentów finansowych" - napisał. 

Reklama

- Z kolei zjawisko takie ze względu na transgraniczne przepływy kapitału przyczyniałoby się do występowania dużych i nagłych zmian na całym rynku finansowym w Polsce, co miałoby negatywny wpływ na gospodarkę - dodał.

Sarnowski dodał, że natomiast analizowana jest przez Ministerstwo Finansów zasadność wprowadzenia ulg i zwolnień dotyczących przychodów kapitałowych w określonym zakresie, w szczególności mających na celu zachętę do długoterminowych inwestycji.

- - - - - -

Minister finansów Teresa Czerwińska na Kongresie Rynku Kapitałowego w 2018 r. podkreśliła, że resort skupia się m.in. nad wypracowaniem zachęt podatkowych dla uczestników rynku kapitałowego. Brak zachęt podatkowych dla inwestorów jest bowiem wskazywany jako jedna z głównych bolączek rynku.

W marcu podczas Konferencji Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział, że rząd stworzy nową strategię dla rynku kapitałowego. - Będzie ona zmierzała w kierunku takim, by rynek kapitałowy finansował innowacje, także start-upy, a także budowę infrastruktury w Polsce. GPW ma podejmować więcej działań w celu przyciągania na parkiet firm małych i średnich. Będzie też ona miała za zadanie przyciągnąć oszczędności Polaków na rynek nieruchomości poprzez REIT-y, czyli fundusze rynku nieruchomości - mówił Kwieciński.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »