Reklama

NBP: Banki powinny kontynuować ostrożną politykę dywidendową

NBP ocenia, że w warunkach utrzymującego się podwyższonego ryzyka w otoczeniu zewnętrznym wskazane jest kontynuowanie ostrożnej polityki dywidendowej banków - napisano w Raporcie o stabilności systemu finansowego.

NBP podał, że pożądane jest kontynuowanie polityki wzmacniania bazy kapitałowej banków.

- Zidentyfikowane w Raporcie obszary wrażliwości banków wskazują na taką potrzebę szczególnie w bankach, które posiadają znaczne portfele walutowych kredytów mieszkaniowych, tak aby dysponowały buforem na pokrycie ewentualnego wzrostu kosztów ryzyka kredytowego. Wysokie wyposażenie w kapitał może ponadto ułatwić bankom samodzielne pozyskanie finansowania - napisano w raporcie.

NBP wskazał,że do umocnienia stabilności polskiego systemu finansowego przyczyniłaby się także min. dywersyfikacja źródeł finansowania banków oraz wydłużanie zapadalności zobowiązań.

Reklama

NBP ocenia ponadto, że banki, których pozycja płynnościowa jest wrażliwa na zaburzenia rynkowe lub na dostępność finansowania pozyskiwanego w ramach grupy kapitałowej, powinny kontynuować wzmacnianie pozycji płynnościowej.

W scenariuszu szokowym skala dokapitalizowania banków wyniosłaby 4,3 mld zł

Wyniki testów warunków skrajnych i symulacji zdolności absorbowania strat wskazują, że odporność banków na szoki jest relatywnie wysoka i nieznacznie się poprawiła. W scenariuszu szokowym wartość hipotetycznego zwiększenia funduszy podstawowych przez banki wyniosłaby 4,3 mld zł - podano w raporcie NBP.

Według NBP udział banków, które musiałyby podnieść fundusze podstawowe, aby spełnić kryteria przyjęte do analizy, w aktywach sektora bankowego wyniósłby w przypadku scenariusza szokowego 15,5 proc.

"W konsekwencji w skali całego sektora dodatkowe potrzeby kapitałowe nie byłyby znaczne, jednak niektóre banki wymagałaby dość istotnego zwiększenia kapitałów. W większości są to banki, które już obecnie mają relatywnie słabszą pozycję kapitałową i wyniki ?nansowe" - napisano w raporcie NBP o stabilności systemu finansowego.

NBP podał, że wyniki przeprowadzonych symulacji i testów warunków skrajnych wskazują, że większość krajowych banków komercyjnych posiada wystarczające kapitały, aby bezpiecznie funkcjonować i zaabsorbować skutki niewielkiego spowolnienia wzrostu gospodarczego, i związanego z nim umiarkowanego pogorszenia jakości portfela kredytowego i wzrostu kosztów ryzyka kredytowego.

Z badań NBP wynika, że w przypadku materializacji bardzo restrykcyjnego scenariusza szokowego grupa banków o około 16 proc. udziale w aktywach sektora nie miałyby odpowiednio wysokich buforów płynnych aktywów do pokrycia zobowiązań związanych z odpływem kapitału zagranicznego, deprecjacją złotego i spadkiem zaufania klientów.

Większość z tych banków finansuje się w dużym stopniu środkami z zagranicy bądź też ma znaczne portfele kredytów walutowych. Łącznie niedobór środków płynnych w tych bankach wyniósłby około 38 mld zł.

W poprzednim raporcie NBP niedobór środków płynnych banków szacowano na 59 mld zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »