Nowy biurowiec Comarch w krakowskiej strefie ekonomicznej
Kolejny budynek Comarch w specjalnej strefie ekonomicznej w Krakowie został oddany do użytku. Obiekt potocznie nazywany "siódemką" powstał w kampusie firmy informatycznej na Czyżynach. Biurowiec został wyposażony w panele fotowoltaiczne, a w podziemiach znajdują się stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych.
Budynek ma pięć kondygnacji nadziemnych, a jego łączna powierzchnia wynosi ponad 27 tys. metrów kwadratowych. Dodatkowo do dyspozycji pracowników oraz gości został oddany do użytku podziemny parking dla 157 samochodów oraz 86 stanowisk dla rowerów.
- W Krakowie Comarch zatrudnia obecnie ok. 3000 osób. Do tej pory pracownicy zajmowali sześć budynków, należących do firmy, a dodatkowo musieliśmy wynajmować pomieszczenia w biurowcach zlokalizowanych w strefie ekonomicznej. Teraz wszyscy pracownicy krakowskiego oddziału firmy pracują w biurowcach Comarch. Dodatkowo nowy budynek jest przygotowany na przyjęcie stażystów, którzy dołączą do zespołu w okresie wakacyjnym - mówi Konrad Tarański, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy Comarch.
Część biurowa budynku SSE7 została zaprojektowana w tzw. A-klasie, czyli oferuje najwyższy standard wykończenia i wyposażenia technicznego. Budynek został zaprojektowany z dbałością o środowisko naturalne i ekologię. Na dachu zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne, które pozwalają na częściowe pokrycie własnego zapotrzebowania na energię elektryczną.
- Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu budynku są w stanie wyprodukować maksymalnie 64 kW energii elektrycznej dziennie. Czyli, korzystając z alternatywnego źródła, jesteśmy w stanie zasilić ok. 1000 komputerów. Aktualnie w budynku pracuje ok. 1200 osób, maksymalnie może pomieścić 1700 pracowników - mówi Łukasz Jastrząb, dyrektor Biura Strategii i Analiz w Comarch.
Budynek liczy cztery piętra użytkowe oraz kondygnację techniczną na dachu budynku. Na parterze znajdują się głównie sale konferencyjne, natomiast na piętrach pomieszczenia biurowe. Wszystkie pokoje wyposażone są w osobny inteligentny system wentylacji i klimatyzacyjny, która jest jednocześnie źródłem ogrzewania. W nocy klimatyzacja pracuje w trybie ekologicznym, a rano z wyprzedzeniem nagrzewa pomieszczenie do ustawionej na sterowniku temperatury.
Autorem projektu jest Biuro Architektoniczne Artur Jasiński i Wspólnicy a Generalnym Wykonawcą inwestycji firma Budimex SA.
Opr. MD