Obawy o recesję. Ropa tanieje trzeci tydzień z rzędu

Ropa tanieje trzeci tydzień z rządu. Surowiec zalicza najdłuższe pasmo strat w tym roku z powodu obaw o możliwą recesję.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 105,56 dol., niżej o 0,19 proc., po spadku ceny w tym tygodniu o ponad 1 proc. i zniżce notowań w czerwcu o ok. 8 proc.

Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na sierpień jest wyceniana po 108,95 dol. za baryłkę, w dół o 0,07 proc.

Inwestorzy niepokoją się o potencjalne globalne spowolnienie, które może przyhamować zapotrzebowanie na ropę i jej produkty.

Dane makro z USA z tego tygodnia pokazały słabość wydatków amerykańskich konsumentów, a to one są zdecydowanie najważniejszym czynnikiem wpływającym na wzrost PKB.

Reklama

Ropa Brent natychmiast

81,33 -0,55 -0,67% akt.: 31.05.2024, 22:57
  • Max 82,69
  • Min 80,75
  • Stopa zwrotu - 1T 0,54%
  • Stopa zwrotu - 1M -4,72%
  • Stopa zwrotu - 3M -0,11%
  • Stopa zwrotu - 6M 1,83%
  • Stopa zwrotu - 1R 10,97%
  • Stopa zwrotu - 2R -30,40%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Sytuacja na rynkach nadal napięta

- Ceny surowca mogą pozostać niestabilne - mówi Zhou Mi, z działu analiz Chaos Research Institute.

- Pogłębiające się obawy o recesję zaszkodziłyby produktom naftowym i obniżyłyby marże rafineryjne - dodaje.

- W przypadku ropy jasne jest, że rozwój sytuacji makro jest obecnie kluczowym czynnikiem wpływającym na kierunek jej cen - wskazuje też w rynkowej nocie Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV.

Patterson podkreśla, że zasadniczo sytuacja podażowa na rynkach ropy jest nadal napięta, więc można się spodziewać raczej ograniczonych spadków cen ropy.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Produkcja ropy w Rosji największa od marca

Tymczasem produkcja ropy w Rosji wzrosła obecnie do najwyższego poziomu od marca. W czerwcu wyniosła ona 10,71 mln baryłek dziennie - wynika z kalkulacji agencji Bloomberg. To o 4,7 proc. więcej niż w maju.

Rosja zwiększa też swoją siłę na indyjskim rynku ropy kosztem takich tytanów z OPEC, jak Arabia Saudyjska i Irak. Rosjanie robią ogromne postępy na tym rynku i prawdopodobnie już są największym dostawcą surowca dla tego gigantycznego azjatyckiego nabywcy.

W czerwcu Rosja dostarczała dziennie do Indii 1-1,2 mln baryłek ropy. To 1/4 całej napływającej do tego kraju ropy - dużo więcej niż dostarcza Arabia Saudyjska i prawie tyle, ile dostarcza Irak.

Indyjskie rafinerie masowo zaopatrują się w tanią rosyjską ropę, czego nie notowano na taką skalę przed wybuchem wojny Rosji na Ukrainie. 

- Kiedy cena ropy idzie w górę i nie masz wyboru, kupujesz gdziekolwiek - powiedział minister ropy Indii Hardeep Singh Puri dziennikarzom. - Mamy bardzo dobrze zdefiniowane rozumienie interesów Indii - zapewnił.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ropa naftowa | surowce | recesja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »