Od września gaz na giełdzie

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa podjęło wczoraj uchwałę o przeprowadzeniu oferty publicznej we wrześniu. Oznacza to, że wbrew protestom opozycji, debiut giełdowy gazowej spółki odbędzie się dwa dni przed wyborami parlamentarnymi.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa podjęło wczoraj uchwałę o przeprowadzeniu oferty publicznej we wrześniu. Oznacza to, że wbrew protestom opozycji, debiut giełdowy gazowej spółki odbędzie się dwa dni przed wyborami parlamentarnymi.

Walne zgromadzenie PGNiG przerwano 8 sierpnia. - Jeśli chodzi o punkt dotyczący podwyższenia kapitału PGNiG uchwała przeszła dzisiaj bez większego problemu. NWZ zdecydowało przeprowadzić ofertę publiczną tak, aby zakończyła się debiutem 23 września - powiedział wczoraj minister skarbu Jacek Socha po zakończeniu obrad. PGNiG jest w 100% spółką Skarbu Państwa, co oznacza, że to minister decyduje, jakie zapadają uchwały.

Zgoda oznacza, że PGNiG będzie mógł sprzedać na giełdzie 900 mln akcji serii B za ok. 1,5 mld zł. Według ministra Sochy, za taką decyzją przemawiały wyłącznie przesłanki merytoryczne. - Dzięki wpływom z emisji PGNiG będzie mogło zwiększyć wydobycie krajowego gazu i ropy naftowej, pojemność magazynów gazu, co doprowadzi do dywersyfikacji dostaw, a także zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. W wyniku emisji Skarb Państwa nie traci kontroli nad spółką. Po wydaniu akcji pracowniczych będzie miał ok. 72-proc. udział w kapitale spółki i zważywszy na rozdrobnienie akcjonariuszy ponad 75-proc. na WZA - dodał.

Reklama

Zapewnił, że gdyby tylko mógł coś zmienić w rządowym programie restrukturyzacji i prywatyzacji PGNiG (w jego efekcie dojdzie do debiutu spółki), to wprowadziłby zapis, że Skarb Państwa nie może sprzedawać akcji spółki, a zmniejszanie jego udziałów będzie się odbywało poprzez kolejne podwyższenia kapitału. - W ten sposób spółka mogłaby, w zależności od kursów, pozyskać dodatkowo 4-5 mld zł, które można by przeznaczyć na inwestycje w zwiększenie krajowego wydobycia - wyjaśnił. Przyznał, że spodziewa się, że za swoją decyzję może być pociągnięty do odpowiedzialności konstytucyjnej przez Sejm, prawdopodobnie zdominowany przez dzisiejszą opozycję, która była za przełożeniem oferty publicznej.

J. Socha jest zdania, że mimo zbliżających się wyborów oferta PGNiG zakończy się sukcesem, czemu ma sprzyjać panująca obecnie na giełdzie dobra koniunktura (na dowód przedstawił opinię dwóch brokerów: CDM PKO BP, ING Securities oraz ekspertów HSBC Investment Services Poland.) HSBC zwraca przy tym uwagę, że przyjęty harmonogram nie uwzględnia jakiegokolwiek opóźnienia i niedokładności. A trzeba przyznać, że terminy są bardzo napięte.

Zgodnie z przyjętym planem, w najbliższy poniedziałek odbędzie się dystrybucja prospektu emisyjnego, a także raportów analitycznych. Ogłoszenie przedziału cenowego nastąpi 31 sierpnia. Budowa księgi popytu ma potrwać do 12 września. Na dwa dni przed wyborami, czyli w piątek 23 września, rozpoczną się na giełdzie notowania praw do akcji.

Tomasz Brzeziński

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć się o rynku pierwotnym, znajdziecie tutaj

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: walne zgromadzenie | PGNiG | gaz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »