Okazyjne nabycie PGNiG. Tymczasowy zysk PKN Orlen szacowany na ok. 8 mld zł

Jak poinformował PKN Orlen w komunikacie, tymczasowa wartość zysku spółki z tytułu okazyjnego nabycia PGNiG zwiększy w IV kwartale 2022 EBITDA grupy Orlen o ok. 8,1 mld zł.

Koncern podał, że w skonsolidowanym raporcie kwartalnym za cztery kwartały 2022 r. przewiduje ujęcie tymczasowego zysku z tytułu okazyjnego nabycia PGNiG. Tymczasowa wartość zysku z tytułu okazyjnego nabycia zwiększy w IV kwartale 2022 r. jednostkowy wynik operacyjny powiększony o amortyzację EBITDA o około 7,9 mld zł, a skonsolidowany wynik operacyjny powiększony o amortyzację EBITDA Grupy Orlen - o około 8,1 mld zł - poinformował Orlen w komunikacie. 

"Zdarzenie księgowe o charakterze jednorazowym"

Spółka zaznaczyła, że jest to zdarzenie księgowe o charakterze jednorazowym mające istotny wpływ na dane finansowe.

Reklama

Jak wyjaśnił Orlen, zysk z tytułu okazyjnego nabycia zostanie rozpoznany w wyniku tymczasowego rozliczenia transakcji i stanowi nadwyżkę tymczasowej wartości przejętych aktywów netto nad wartością godziwą przekazanej zapłaty - ceną rynkową wyemitowanych akcji połączeniowych, po uwzględnieniu efektu rozliczenia wcześniej istniejących powiązań.

Ujęte obecnie wartości możliwych do zidentyfikowania aktywów i zobowiązań w ramach tymczasowego rozliczenia transakcji odpowiadają ich wartościom księgowym na dzień połączenia. Proces wyceny do wartości godziwej przejętych aktywów netto jest na bardzo wczesnym etapie - zastrzegł koncern. Zaznaczył jednocześnie, że wartość zysku na okazyjnym nabyciu może ulec zmianie w ciągu 12 miesięcy od daty połączenia w ramach finalnego rozliczenia transakcji połączenia z PGNIG.

W listopadzie 2022 r. Orlen podał, że skonsolidowany wynik operacyjny powiększony o amortyzację EBITDA Grupy Orlen z powodu przejęcia Grupy Lotos zwiększy się w III kwartale o około 5,9 mld zł.

PKNORLEN

57,7000 -0,1400 -0,24% akt.: 22.03.2023, 17:51
  • Otwarcie 58,0200
  • Max 58,3400
  • Min 57,1600
  • Kurs odniesienia 57,8400
  • Suma wolumenu 1 452 481
  • Suma obrotów 83 754 061,36
  • Widełki dolne 52,2200
  • Widełki górne 63,8200
Zobacz również: CIECH GRUPAAZOTY MOL

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKN Orlen S.A. | PGNiG

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »