Reklama

Orlen liczy, że dostanie zgodę na kupno Lotosu do połowy roku

PKN Orlen zakłada, że transakcja zakupu Lotosu nastąpi do końca 2019 roku, zgodnie z wcześniejszymi założeniami. Obecnie trwają negocjacje z Komisją Europejską w tej sprawie. Spółka liczy, że uzyska zgodę w terminie, czyli do połowy roku.

Koncern złożył wniosek o wyrażenie zgody na koncentrację w związku z planowanym przejęciem Lotosu do KE w końcu listopada zeszłego roku. Spółka wcześniej zapowiadała, że liczy na uzyskanie zgody do końca czerwca.

- Negocjujemy z Komisją Europejską - powiedział dziennikarzom w środę prezes spółki Daniel Obajtek. - Robimy wszystko, by uzyskać zgodę Komisji w pierwszej fazie - odpowiedział na pytanie, czy zakładany termin końca czerwca jest aktualny.

Gdyby Komisja miałaby wątpliwości co do argumentacji koncernu i podejrzewałaby, że przedstawione warunki nie gwarantują zachowania konkurencyjności na rynku, konieczne byłoby przejście do drugiej fazy procedury, wymagającej większej liczby analiz i badań. Prezes szacuje, że wydłużyłoby to nieznacznie proces, o ok. 2,5-3 miesiące.

Reklama

Nie musiałoby to jednak oznaczać zmiany harmonogramu całego procesu przejęcia Lotosu. - I tak planowaliśmy przejęcie operacyjne w końcowej fazie 2019 roku - powiedział Obajtek.

Prezes podkreślił, że akwizycja Lotosu jest istotna nie tylko z punktu widzenia biznesowego, ale też z punktu widzenia bezpieczeństwa. - Jako Orlen powinniśmy mieć rafinerię na wybrzeżu. To niezwykle ważne w kontekście dywersyfikacji dostaw ropy - poinformował. Dodatkowo wzrosłaby siła zakupowa firmy. - Bylibyśmy postrzegani zupełnie inaczej jako grupa przerabiająca 45 mln ton ropy, zarówno jeśli chodzi o zakupy, jak i logistykę - powiedział prezes.

We wniosku przedstawiono założenia transakcji oraz wstępną argumentację dotyczącą jej wpływu na konkurencję na rynkach, na których działają firmy. Załączono też pakiet dokumentów wewnętrznych Orlenu i Lotosu, które mają pozwolić Komisji Europejskiej na ocenę argumentacji Orlenu.

morb

Pobierz darmowy: PIT 2018

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »