Orlen zarobił miliardy w 2023 r. Nowy szef koncernu ujawnia, co dalej

Grupa Orlen wypracowała w 2023 roku - ostatnim pod rządami Daniela Obajtka - zysk netto na poziomie 27 mld 565 mln zł. W samym IV kwartale 2023 r. wynik finansowy Grupy Orlen wyniósł 7 mld 269 mln zł - poinformował koncern w czwartkowym raporcie finansowym. Wyniki skomentował tymczasowy szef koncernu, pełniący obowiązki prezesa Witold Literacki, który zapowiedział dalsze inwestycje.

Zysk operacyjny EBITDA LIFO Orlenu (to kluczowy dla grupy wskaźnik, uwzględniający zysk operacyjny przed odliczeniem odsetek od zobowiązań, podatków i amortyzacji, a także wycenę zapasów) w IV kwartale ukształtował się na poziomie 11,2 mld zł. Łączny zysk EBITDA LIFO za cały 2023 r. wyniósł natomiast 44,8 mld zł. Przychody koncernu w 2023 r. wyniosły 372,6 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 282,4 mld zł.

Wyniki Orlenu za 2023 r. Nowy szef koncernu zabiera głos

- Wyniki, które Orlen osiągnął w minionym roku, są kierunkowo zgodne z planami strategicznymi Grupy - powiedział cytowany w komunikacie prasowym pełniący obowiązki prezesa koncernu Witold Literacki. - Kluczowe jest jednak, by Orlen był w stanie w pełni wykorzystać swój potencjał stworzony po połączeniach.

Reklama

Jak zaznaczył, "szczególnie ważna jest realizacja projektów wspierających przyszłość Grupy Orlen i jej transformację". - Już teraz dysponujemy mocami OZE na poziomie blisko 1 GW, które będą stale się zwiększać poprzez inwestycje i nowe procesy akwizycyjne. Inwestujemy też w wydobycie węglowodorów oraz obszar rafineryjno-petrochemiczny - podkreślił Literacki.

Zapowiedział jednocześnie, że planowane nakłady inwestycyjne koncernu na ten rok to 38,6 mld zł, z czego blisko 28 mld zł przeznaczone jest na inwestycje rozwojowe. - Musimy zrealizować te plany w najbardziej efektywny sposób, dlatego bardzo ważny będzie wybór projektów, generujących najwyższe zwroty i z najlepszymi perspektywami dla naszych akcjonariuszy - dodał.

W 2023 r. na realizację strategicznych projektów inwestycyjnych Orlen przeznaczył 32,4 mld zł - rekordową kwotę w historii koncernu.

Decyzją nowej rady nadzorczej Orlenu, Witold Literacki pełni obowiązki szefa koncernu od 6 lutego. Jego kariera związana jest z branżą paliwowo-energetyczną. W latach 2022 - 2023 Literacki pełnił funkcję dyrektora finansowego w PERN S.A. - to operator infrastruktury naftowej w Polsce. Pracował też w samym Orlenie - w latach 2008-2020 był dyrektorem biura podatków paliwowego giganta. Literacki był też menedżerem ds. podatkowych w RWS Stoen i menedżerem ds. kontroli podatkowej w Carrefour Polska.

Jak radziły sobie Orlen w ostatnim kwartale pod rządami D. Obajtka?

Orlen to obecnie koncern multienergetyczny. Po wchłonięciu Energi i gazowego giganta PGNiG powiększył się o segmenty energetyczny i gazowy. Razem z rdzennym segmentem rafinerii, segmentem petrochemicznym i segmentem detalicznym kontrybuują one do wyników całej grupy.

Segment gazu zanotował w czwartym kwartale wynik EBITDA na poziomie 11 mld zł. Wpływ na to miała m.in. wyższa sprzedaż hurtowa i niższe koszty pozyskania gazu.

Segment rafinerii wypracował zysk EBITDA LIFO w wysokości 594 mln zł. Koncern podał, że na rezultat osiągnięty przez ten obszar wpłynęło niekorzystne otoczenie makroekonomiczne, w tym zmiana struktury przerabianych rop, związana z odejściem od rosyjskiego surowca - a także umocnienie złotego względem dolara. Rafinerie Grupy Orlen pracowały z wykorzystaniem 88 proc. mocy przerobowych, przerabiając 9,5 megaton ropy, mniej o 16 proc. w ujęciu rok do roku. Spadek ten, jak wytłumaczono, był efektem konsolidacji 70 proc. przerobu rafinerii w Gdańsku (przy 100 proc. w 2022 r.).

W efekcie niższych marż m.in. na poliolefinach i nawozach oraz wyceny kontraktów terminowych CO2, segment petrochemii zanotował ujemny wynik EBITDA LIFO - na poziomie -345 mln zł.

Segment energetyki w czwartym kwartale również zanotował ujemny wynik EBITDA - na poziomie -799 mln zł. Wpływ na to miało m.in. niekorzystne otoczenie makroekonomiczne i zdarzenia jednorazowe. Wynik obciążają także rezerwy związane z udziałem koncernu w mechanizmie zamrożenia cen energii dla Polaków w 2024 roku. Orlen podał, że na koniec roku dysponował mocami z odnawialnych źródeł energii na poziomie blisko 1 GW. W efekcie, w ostatnim kwartale 2023 roku ponad 60 proc. energii wyprodukowane zostało przez Orlen z odnawialnych źródeł oraz w jednostkach zasilanych gazem.

Segment detaliczny osiągnął w ostatnim kwartale 2023 roku wynik EBITDA na poziomie 633 mln zł. To efekt wzrostu sprzedaży w tym okresie o 21 proc., w tym sprzedaży benzyny o 14 proc., oleju napędowego o 26 proc. oraz LPG o 3 proc. Najwyższy wzrost sprzedaży odnotowano w Czechach - o 49 proc., zaś w Polsce - o 22 proc., a w Niemczech - o 8 proc. Na Litwie miał miejsce spadek sprzedaży o 33 proc.

Sieć detaliczna Grupy Orlen powiększyła się o 73 stacje w ujęciu rok do roku i liczy ich obecnie 3170. Za ten wzrost odpowiada głównie rynek niemiecki (w efekcie przejęcia samoobsługowych stacji paliw od OMV) oraz węgierski i słowacki w wyniku przejęcia stacji paliw od MOL. Warto pry okazji wspomnieć, że już w pierwszym kwartale tego roku Orlen sfinalizował zakup 267 stacji paliw w Austrii, stając się trzecią siecią paliwową w tym kraju.

Koncern inwestuje także w segment usług kurierskich, w wyniku czego "Orlen paczkę" można już nadać i odebrać w blisko 10,6 tys. punktów w całej Polsce.

PKNORLEN

67,8500 -0,3500 -0,51% akt.: 12.04.2024, 17:51
  • Otwarcie 68,3000
  • Max 69,1400
  • Min 66,5200
  • Kurs odniesienia 68,2000
  • Suma wolumenu 2 710 479
  • Suma obrotów 183 253 441,97
  • Widełki dolne 61,4700
  • Widełki górne 75,1300
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | wyniki finansowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »