Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Jest tylko jeden warunek

Darmowa komunikacja miejska w czasach wzrostu cen biletów to prawdziwa ulga dla portfela, a z tego przywileju skorzystać mogą polscy emeryci. Wystarczy, że spełnią tylko jeden warunek. Część z nich już jeździ za darmo, a niektórzy będą musieli na taką możliwość poczekać. Od czego to zależy? Wyjaśniamy.

  • Emeryci w Polsce mogą korzystać z darmowej komunikacji miejskiej.
  • W celu przejazdów bez płacenia konieczne jest osiągnięcie odpowiedniego wieku.
  • Zanim jednak spełnimy warunek przejazdów bez płacenia możemy jeździć na dużych zniżkach.

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów funkcjonuje nie od dziś. Z uzyskania przywileju cieszyć się może już część seniorów, a pozostali, aby nabyć to prawo, muszą spełnić jeden prosty warunek.

Reklama

Darmowa komunikacja miejska. Konieczn ukończenie 70 lat

Drogą do uzyskania prawa do darmowej komunikacji miejskiej jest ukończenie 70 lat. Wiek to jedyna cezura stojąca na drodze do nieodpłatnego korzystania z autobusów, tramwajów i innych środków komunikacji miejskiej. Gdy przydarzy się kontrola biletów, emeryci z darmowymi przejazdami muszą okazać tylko legitymację emeryta, dowód osobisty lub inny dokument, w którym widnieje data urodzenia. 

Są jednak miasta w Polsce, gdzie przed 70. urodzinami emeryci mogą starać się o tańsze przejazdy, a nawet całkowicie darmową komunikacją miejską. Warunki przyznania przywileju, jak i wymiar ulg różnią się w zależności od miasta. Dla przykładu - w Szczecinie z 50-procentowym upustem mogą jeździć komunikacją miejską 55-letnie panie i 60-letni panowie, natomiast w Warszawie osoby, które ukończyły 65. rok życia, mogą wykupić roczny "bilet seniora" na całą komunikację miejską. Koszt takiego biletu to 50 zł. 

W trzech miastach darmowa komunikacja miejska już dla 65-latków

Seniorzy z Bydgoszczy, Wrocławia i Lublina mają zdecydowanie najlepiej. Wedle zasad obowiązujących w tych miastach, bez płacenia komunikacją miejską mogą jeździć już 65-letni emeryci. Mężczyźni zamieszkujący wskazane miasta, a którzy przekroczyli 65 lat, osiągają nie tylko wiek emerytalny, ale wraz z prawem do emerytury od razu zyskają darmową komunikację miejską.

Na udogodnienie muszą poczekać mieszkające w tych miastach panie, których powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat. Zgodnie z prawem, mogą one jednak wystąpić o 50 proc. zniżki na przejazdy z tytułu bycia emerytem. W ten sposób mogą jeździć na tańszych biletach do osiągnięcia wieku uprawniającego do korzystania z darmowej komunikacji miejskiej.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: darmowa komunikacja miejska | emeryci | przywileje emerytalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »