Reklama

PBG przejmuje większościowe udziały w Rafako

PBG włącza do swojej grupy kapitałowej Rafako, jedną z największych firm aktywnych na rynku budownictwa energetycznego w Polsce i zagranicą. PBG nabędzie pakiet 50 proc. + 1 akcja spółki Rafako za blisko 541 mln zł. Współpraca kapitałowa PBG z Rafako pozwoli obu spółkom znacząco zwiększyć działalność w sektorze budownictwa energetycznego. Transakcja pozwoli stworzyć silną polską grupę wykonawstwa energetycznego.

PBG podpisało umowę przedwstępną dotyczącą kupna akcji spółki celowej, w 100 proc. zależnej od Elektrim SA, posiadającej 50 proc. + 1 akcja Rafako SA. Za 34 800 001 akcji stanowiących ogółem 50 proc. + 1 akcja udziału w kapitale i ogólnej liczbie głosów na WZA, PBG zapłaci 540,840 mln zł. Warunkiem koniecznym do sfinalizowania transakcji jest uzyskanie przez PBG zgody na koncentrację wydanej przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Rafako działa w branży energetycznej od kilkudziesięciu lat, jest firmą polską, znaną i cenioną w świecie. Ta transakcja doskonale wpisuje się w realizowaną przez PBG strategię rozwoju opartą o rynek budownictwa energetycznego. Pozyskujemy w ten sposób kwalifikacje, których do tej pory nie mieliśmy w Grupie, a jednocześnie znacząco zwiększamy skalę działalności. Uważam, że profile Rafako i PBG doskonale się uzupełniają. Wierzę, że transakcja jest dobra dla obu stron. Poza tym zwiększamy swoje szanse na wielomiliardowe kontrakty w energetyce. Dzisiaj energetyka jest dla nas najważniejsza, bo daje największe możliwości rozwoju.- powiedział Jerzy Wiśniewski, Prezes Zarządu PBG.

Reklama

Rafako - duży gracz na rynku energetycznym

Aktualnie, Rafako jest jedną z czterech firm europejskich - obok ALSTOM, Hitachi Power Europe i Doosan Babcock - która dysponuje kompleksową technologią na budowę tradycyjnych bloków energetycznych. Jest jednym z największych w Europie podmiotów zajmujących się produkcją kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Na rynku działa już ponad 60 lat. Spółka dostarczała kotły dla praktycznie wszystkich krajowych elektrowni zawodowych i realizowała kontrakty na rynkach zagranicznych, w tym: w Chinach, Turcji, Indiach, Jugosławii, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Belgii, Czechach i Skandynawii.

W 2010 roku przychody skonsolidowane Rafako wyniosły niemal 1,2 mld zł, EBITDA 72,1 mln zł, a zysk netto podmiotu dominującego 43,6 mln zł.

Rynek budownictwa energetycznego w Polsce będzie jednym z największych motorów napędowych polskiego sektora budowlanego przez następnych kilka lat

W zależności od źródła, szacuje się, że inwestycje w sektor energetyczny w Polsce sięgną od 150 do 200 miliardów zł * w przeciągu następnych dziewięciu lat. Czterech czołowych graczy na rynku energii - PGE, Tauron, Energa i Enea - planują znaczne zwiększenie swoich nakładów inwestycyjnych w nadchodzących latach. Chcą się skupić nie tylko na wybudowaniu nowych tradycyjnych elektrowni, ale również tych napędzanych odnawialnymi źródłami energii. Inwestycje związane będą również z utrzymaniem i modernizacją obecnych jednostek. W związku z przygotowaniami do udziału w największych projektach inwestycyjnych w Polsce, Grupa PBG nawiązała sojusze strategiczne z zagranicznymi podmiotami specjalizującymi się w budownictwie energetycznym i posiadającymi niezbędne kwalifikacje. Takim partnerem jest dla PBG firma ALSTOM. Po włączeniu do swojej Grupy spółki Rafako szanse na pozyskanie kontraktów energetycznych dodatkowo wzrosną. Aktualnie, konsorcja z udziałem PBG starają się o projekty o wartości ponad 30 miliardów zł.

Włączenie Rafako do Grupy PBG zwiększa nasze szanse na pozyskanie wielomiliardowych kontraktów na perspektywicznym rynku budownictwa energetycznego, a przez to w naszym przekonaniu pozytywnie wpłynie na wyniki finansowe Grupy. Rafako jest spółką o cennych referencjach i dobrej sytuacji finansowej. Cena transakcyjna, która wynosi 15,54 zł za akcję jest wyższa od obecnych notowań, ale biorąc pod uwagę perspektywy rynku energetycznego, jest uzasadniona. Transakcja sfinansowana zostanie z wykorzystaniem kredytu długoterminowego. - komentuje Przemysław Szkudlarczyk, wiceprezes PBG.

* źródło: Raport "Budownictwo energetyczne w Polsce 2011 - Prognozy rozwoju i planowane inwestycje", PMR Publications, Ministerstwo Gospodarki, Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015, Urząd Regulacji Energetyki.

Struktura transakcji

Warunkiem koniecznym do sfinalizowania transakcji jest uzyskanie zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację oraz dostosowanie struktury korporacyjnej w Grupie Kapitałowej Elektrim na potrzeby transakcji. Po otrzymaniu zgody na koncentrację, PBG przeprowadzi due diligence Spółki pod względem finansowo-ekonomicznym, prawnym, podatkowym i technologicznym. Cena nabycia może zostać obniżona w przypadku ujawnienia istotnych okoliczności wpływających na wartość Rafako. Po spełnieniu warunków koniecznych 50 proc. + 1 akcja spółki Rafako trafi do PBG. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie wezwania na akcje Rafako do 66 proc. udziału w głosach na WZA. Cena akcji w wezwaniu ustalona zostanie na poziomie ceny transakcyjnej wynoszącej 15,54 zł za 1 akcję.

Przewidujemy, że transakcja nastąpi pod koniec bieżącego roku, a wezwanie przeprowadzone zostanie na początku przyszłego. Transakcję finansować będziemy z kredytu inwestycyjnego. Spowoduje to wzrost zadłużenia Grupy Kapitałowej PBG, ale nadal w bezpiecznych granicach. Spółka Rafako nie korzysta z kredytów, więc włączenie jej do Grupy nie przełoży się na dodatkowe obciążenie bilansu. - powiedział Przemysław Szkudlarczyk, wiceprezes PBG.

Rola Rafako w Grupie Kapitałowej PBG

Zamierzamy oprzeć naszą działalność w obszarze energetyki na Rafako jako spółce wiodącej, odpowiedzialnej za konsolidację tego segmentu w Grupie Kapitałowej PBG. Dodatkowym wzmocnieniem i uzupełnieniem zakresu wykonawstwa będą spółki Energomontaż-Południe oraz Hydrobudowa Polska. Taki układ zapewni możliwość kompleksowej realizacji zadań w formule Generalnego Wykonawstwa w zakresie inżynieringu, dostaw technologii, montażu urządzeń i konstrukcji stalowych oraz części instalacyjnej i budowlanej. Pragnę podkreślić, że przejęcie Rafako nie zmieni naszego podejścia do współpracy z Alstomem. Planujemy kontynuować strategiczną współpracę przy realizacji największych kontraktów w Polsce. - dodał Jerzy Wiśniewski, prezes PBG.

Grupa PBG świadczy specjalistyczne usługi budowlane w zakresie instalacji do wydobycia gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw oraz generalne wykonawstwo inwestycji z zakresu budownictwa infrastrukturalnego, przemysłowego, drogowego oraz mieszkaniowego.

Opr. KM

Sprawdź bieżące notowania Rafako i PBG na stronach BIZNES INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »