Reklama

PKN Orlen zanotował 1,88 mld zysku netto w pierwszym kwartale 2021. Daniel Obajtek: doskonałe wyniki

Grupa PKN Orlen zanotowała w pierwszym kwartale tego roku 1,88 mld zł zysku netto przy 24,6 mld zł przychodów - poinformowała w czwartek spółka. - Wszystkie decyzje spowodowały to, że Orlen jest coraz bardziej stabilną firmą. Zresztą w tych czasach inwestuje bardzo dużo, zarówno w inwestycje, jak i akwizycje - powiedział Polsat News prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Reklama

“Po uwzględnieniu podatku dochodowego w kwocie 289 mln zł zysk netto Grupy Orlen za trzy miesiące 2021 roku osiągnął wartość 1 mld 882 mln zł i był wyższy o 4 mld 127 mln zł rok do roku" - napisano w komunikacie.

Reklama

“Grupa Orlen zakończyła pierwszy kwartał 2021 roku z zyskiem operacyjnym EBITDA wg LIFO na poziomie 2,4 mld zł i osiągnęła ok. 1,9 mld zł zysku netto. To m.in. efekt konsolidacji bardzo dobrego wyniku EBITDA Grupy Energa w wysokości 0,8 mld zł. Przychody wyniosły 24,6 mld zł" - napisano w komunikacie prasowym.

Dodano, że wyniki takie osiągnięto mimo niższego niż w analogicznym okresie ubiegłego roku przerobu ropy o 19 proc. i spadku sprzedaży o 11 proc. oraz niższej konsumpcji paliw spowodowanej pandemią COVID-19.

Jak podał Orlen, w pierwszym kwartale tego roku koncern kontynuował kluczowe inwestycje rozwojowe, na które przeznaczył 1,8 mld zł. Dodano, że zgodnie ze Strategią Orlen 2030, zarząd PKN Orlen zarekomendował wypłatę dywidendy za 2020 rok na poziomie 3,5 zł na akcję.

Daniel Obajtek: coraz bardziej stabilna firma

- Realizujemy budowę multienergetycznego koncernu, żeby opierać się nie tylko na jednej nodze, typu rafineria. Trzeba bardzo mocno rozwijać petrochemię, energetykę, detal. Z samej energetyki mamy EBITDA ok. miliarda złotych - wyliczał prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek w rozmowie z Polsat News.

Obajtek podkreślał, że dzięki podjętym decyzją "Orlen staje się coraz bardziej stabilną firmą". - Zresztą Orlen w tych czasach inwestuje bardzo dużo, zarówno w inwestycje, jak i akwizycje. To jest największy rozwój Orlenu. Ja tylko dyryguję tą orkiestrą, staram się ciężko pracować, ale do tej pory Orlen nie realizował takich inwestycji, ani takich akwizycji - dodawał.

- W tym roku wydajemy ok. 10 mld złotych na same inwestycje. Oczywiście czekają nas również akwizycje typu: Lotos, PGNiG. Oczywiście, chcielibyśmy w tym roku te akwizycje przeprowadzić. Wzmocni to nas dodatkowo jeśli chodzi o przepływy. Dodatkowo uzyskamy synergię, pewne optymalizacje kosztów. To wszystko będzie powodowało naszą większą stabilność - mówił Obajtek.

Prezes uznał, że wyniki koncernu za pierwszy kwartał (2 mld 400 mln EBITDA, zysk netto 900 mln - red.) są "doskonałe". - Bardzo mocno poprawiły się nam przepływy środków. Wygenerowana gotówka z działalności operacyjnej jest rekordowa - to ok. 4 mld zł. Wróciliśmy do poziomu EBIDT-y, kiedy lata były najlepsze - między 2016 a 2018. Mimo, iż wtedy makro było rekordowe, teraz nie jest - zauważał.

- Uważam, że są dobre rokowania dla polskiej gospodarki. Konsumpcja zaczyna w tym zakresie rosnąć i uważam, że będzie się to już zmieniać w drugim kwartale. Dodatkowo uważam, że trzeci kwartał będzie zdecydowanie lepszy. To też jest ważne dla konsumenta - w momencie kiedy nie ma spadku nawet na rynku zużycia paliw, to automatycznie ma to również wpływ na cenę, która staje się zdecydowanie bardziej stabilna. Widząc to wszystko mam pozytywne emocje, że to pójdzie w dobrym kierunku - mówił.

Brak zakłóceń na stacjach paliw

W komunikacie giełdowym dodano, że suma aktywów grupy na dzień 31 marca 2021 roku wyniosła 92 mld 39 mln zł i była wyższa o 8 mld 3 mln zł w porównaniu ze stanem z dnia 31 grudnia 2020 roku.

Wartość aktywów trwałych na 31 marca 2021 roku wyniosła 62 mld 190 mln zł i była wyższa o 2 mld 769 mln zł w porównaniu z końcem poprzedniego roku, głównie z tytułu zwiększenia wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych o 2 mld 221 mln zł oraz zwiększenia wartości inwestycji wycenianych metodą praw własności o kwotę 350 mln zł, głównie w wyniku rozpoznania inwestycji we wspólne przedsięwzięcie Baltic Power w wysokości 268 mln zł.

PKNORLEN

73,2000 +1,0000 1,39% akt.: 12.05.2021, 17:51
  • Otwarcie 72,2000
  • Max 73,9600
  • Min 71,0600
  • Kurs odniesienia 72,2000
  • Suma wolumenu 1 777 537
  • Suma obrotów 129 584 059,60
  • Widełki dolne 64,9800
  • Widełki górne 79,4200
Zobacz również: CIECH GRUPAAZOTY LOTOS

Jak poinformował Orlen, w pierwszym kwartale tego roku w odniesieniu do otoczenia rynkowego grupa nadal obserwowała dużą zmienność w zakresie sytuacji popytowej oraz kształtowania się cen produktów rafineryjnych i petrochemicznych oraz surowców, w tym ropy, cen energii oraz uprawnień do emisji CO2, co przekładało się na ceny sprzedaży i poziom osiąganej marży we wszystkich segmentach operacyjnych.

Dodano, że od momentu wybuchu pandemii PKN Orlen oraz spółki z Grupy podjęły szereg działań w związku z koniecznością dostosowania się do nieustannie zmieniających się warunków funkcjonowania, jak również w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się zarażeń COVID-19.

Jak podała grupa, w pierwszym kwartale wszystkie stacje paliw sieci Orlen pozostawały otwarte i nie występowały zakłócenia w żadnym z obszarów funkcjonowania Grupy. Nie wystąpiły również żadne istotne zaburzenia w działalności operacyjnej grupy na rynkach zagranicznych.

W ocenie grupy obecnie łańcuch dostaw, zarówno w zakresie zakupu surowców i towarów, jak i w odniesieniu do wewnętrznych procesów logistycznych (m.in. dostaw paliw ciekłych z zakładu produkcyjnego na terminale paliw a następnie stacje paliw), pozostaje niezagrożony.

bas/ sgo/Polsat News/PAP


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »