Podatek giełdowy od stycznia 2005

Wprowadzenie opodatkowania zysków giełdowych może zostać przesunięte do 2005 r. Szansę taką dają wczorajsze rozmowy instytucji rynku kapitałowego z resortem finansów.

Wprowadzenie opodatkowania zysków giełdowych może zostać przesunięte do 2005 r. Szansę taką dają wczorajsze rozmowy instytucji rynku kapitałowego z resortem finansów.

Techniczne rozwiązania mogą zadecydować o losach podatku giełdowego. Przedstawiciele instytucji rynkowych wskazują, że niemożliwe jest przygotowanie infrastruktury, niezbędnej do naliczania i pobierania podatku, w trzy miesiące.

Z pewnością weźmiemy te głosy pod uwagę, ale nie oznacza to zgody resortu na przełożenie daty wprowadzania podatku - powiedział PARKIETOWI Igor Chalupec, wiceminister finansów, po wczorajszym spotkaniu. Uważam, że domy maklerskie mogą być gotowe wcześniej niż w styczniu 2005 r. - dodał.

Przeciwnego zdania jest Krzysztof Grabowski, prezes Związku Maklerów i Doradców. - Uważam, że z podatkiem powinno się poczekać przynajmniej 3 lata. Technicznie - styczeń 2005 r. jest najwcześniejszą realną datą wprowadzenia obciążenia. Jest to bardzo skomplikowany system. Od ustawowego określenia szczegółowych rozwiązań potrzeba na jego wdrożenie przynajmniej roku - stwierdził. Po rozmowach z ministerstwem jestem umiarkowanym optymistą, myślę, że są szanse na przedłużenie zwolnienia - dodał.

Reklama

Podobnego zdania jest Maria Dobrowolska, prezes Izby Domów Maklerskich i DM Polonia NET.

Paradoks polega na tym, że dopóki nie znamy szczegółowych rozwiązań, nie możemy stwierdzić dokładnie, jak wiele czasu i pieniędzy potrzeba na dopasowanie systemów informatycznych. Styczeń 2004 r. wydaje się jednak nierealny - powiedziała.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: podatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »